Ako se ponavlja, pravac kod doktora!
Dr Novak Vukoje, naš najpoznatiji otorinolaringolog, kaže za Dr Kurir da je epistaksa, ili krvarenje iz nosa, uglavnom lokalnog karaktera.
- U 85 odsto slučajeva uzrok je proširenje kapilara. Oni su smešteni u prednjem delu nosne pregrade, koji se zove Kiselbahov pleksus. Na tom mestu sluznica je veoma dobro prokrvljena. Jedan od najčešćih lokalnih razloga epistakse kod dece, ali i kod odraslih, jeste čačkanje nosa. To veoma lako dovodi do oštećenja sluznice i kapilara pomenute regije. Kod nekih osoba čak i jače “duvanje” nosa može da bude uzrok krvarenja - kaže taj stručnjak.
Prema njegovim rečima, osim proširenih kapilara, i drugi procesi u nosu i okolnim regijama mogu biti uzrok epistakse.
- To mogu da budu benigni i maligni tumori, infekcije, strana tela u nosu, visok krvni pritisak, arterioskleroza i poremećaji koagulacije. Neretko prvi simptom nekih malignih oboljenja krvi može da se manifestuje krvarenjima iz nosa koja se ponavljaju - upozorava dr Vukoje.
On dodaje da dugotrajna primena nekih lekova koji utiču na zgrušavanje krvi dovodi do tog problema, ali nije naodmet i oprezno uzimanje aspirina, jer on sprečava normalnu funkciju trombocita, koji su zaduženi za zgrušavanje krvi.
- Nasledne bolesti kao što je hemoragična teleangiekatazija mogu biti odgovorne za epistaksis. Krvarenje je često je obostrano, profuzno i jako. Opisani su slučajevi da su ljudi umrli. Bez obzira na to, svako krvarenje iz nosa je za pacijenta neprijatno. U nekim slučajevima zahteva urgentni tretman, osim kod hipertenzivne krize, kad ono ima terapeutski efekat jer štiti organizam od teških komplikacija kao što je moždani udar - navodi sagovornik Dr Kurira.
Prva pomoć i lečenje
Dr Novak Vukoje kaže da je prva pomoć stavljanje u nos komadića vate natopljene vasokonstriktornim kapima.- Nozdrve treba čvrsto stisnuti palcem i kažiprstom, glavu saviti lagano prema grudnom košu i ne gutati krv. Ukoliko krvarenje ne prestane za pet do 10 minuta, pacijenta treba uputiti lekaru. Lekar treba da identifikuje mesto krvarenja, dijagnostikuje uzrok i predloži adekvatno lečenje. Ako se desi da se krvarenje ne smanjuje, a lokalnog je uzroka, treba pokušati s takozvanom kauterizacijom mesta krvarenja hemijskim sredstvima ili primeniti elektrokauter ili radio-talase. Naravno, to rade doktori. Ako ni tada ne stane, radi se takozvana prednja tamponada nosa - kaže on.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti