Strah od gubitka posla i stav "on je bolji od mene i više zna" glavni su faktori

Posao vam je takav da imate samostalnost u radu i odgovornost? Zahteva vaše neprestano razmišljanje, rasuđivanje, procenjivanje, ali i odluke? A onda se pojavi šef i kaže vam: "Uradi to tako!" i vi to činite automatski. Dopuštate da on donese odluku umesto vas. Ne brinite, sve je to vrlo prirodno i normalno. A evo i zašto. Iz priče su isključeni poslovi u kojima se odlučuje po hijerarhiji kao što su, na primer, policija i vojska.

Marijo Kržić, hipnotizer, objašnjava za Dr Kurir da često dolazimo u situaciju da poslušamo šefa bez ikakvog razmišljanja da li su odluke ili zahtevi koje donosi realne i, pre svega, od koristi za nas i firmu u kojoj radimo.
- Pa kada je već tako, zbog čega često poslušamo šefa bez imalo razmišljanja i kako on to podsvesno utiče na nas? Najčešći razlog danas je egzistencijalne prirode. Strah od gubitka posla veliki je motivator i često ćemo doneti odluku koja će nas kratkoročno održati na trenutnoj poziciji, pri čemu nećemo razmišljati o dugoročnim posledicama ili nam one čak i neće biti bitne. Sledeći razlog je nešto što se naziva principom autoriteta: ljudi ređe prosuđuju odluke i izjave koje donosi neko ko je za njih autoritet - objašnjava on.

Prema njegovim rečima, ako smatramo da su šefovi neko "ko zna više od nas", ukoliko ih cenimo i poštujemo u smislu da zaslužuju poziciju na kojoj se nalaze, ređe ćemo analizirati njihove odluke.
- Nekada će biti dovoljno da nam kažu "uradi tako, zato što znam da je tako bolje", da to istog momenta doživimo kao "logično" i slepo izvršimo komandu. Princip prijateljstva takođe je nešto što uspavljuje naš kritički faktor. Kada smo sa nekim dobri, mnogo ređe ćemo analizirati njegove izjave i zahteve, za razliku od onih koji dolaze od nekog koga ne poznajemo. I zato, ako se naš šef postavi prijateljski, ako ga doživljavamo kao nekog sličnog i zapravo istog kao i mi, mnogo lakše i bez mnogo razmišljanja prihvataćemo njegove odluke i ispunjavati mu želje - naglašava Kržić.

Oslonite se na svoj osećaj

Marijo Kržić naglašava da je takvo ponašanja radnika prema šefu prirodna pojava, ali vrlo često šef, pokušavajući da unapredi radnu atmosferu prijateljskim odnosom, ne shvata da time ujedno dobija i pasivne saradnike, u smislu analize njegovih odluka.
- Kada "prihvatimo" odluku našeg šefa, veoma često ona postaje "naša" odluka. Poverujemo da smo je sami doneli, pa ukoliko se ispostavi da je pogrešna, krivićemo sebe. Pri slušanju šefa jednostavno treba da se oslonimo na osećaj, i to onaj koji dolazi iz stomaka. Ako smo prihvatili da nešto uradimo, a istovremeno nam neka nelagoda ili nezadovoljstvo kuvaju u stomaku, to je siguran znak da nismo srećni zbog takve odluke i da treba da je preispitamo - ističe on.