Odlična je za suzbijanje akni, protiv neredovnih menstruacija, mučnina u trudnoći

Vanilu su Evropljani upoznali u 16. veku, kad je indijanski narod Totonaka uveliko koristio tu biljku kao lek protiv otrova. Uz to, propisivali su je i obolelima od plućnih bolesti i sifilisa. Ujedno, Indijanci su bili najveći proizvođači vanile do sredine 19. veka. Danas je vanila jedan od najpopularnijih sastojaka svih kuhinja i pored šafrana, najkuplji je začin na svetu! Istovremeno se sve više ceni u alternativnoj medicini jer se svakodnevno dokazuje njena lekovitost.

Ako niste znali, mirišljave mahune vanile plod su orhideje penjačice, koja raste u tropskim šumama Srednje Amerike. Postoji čak 150 vrsta vanile, ali se danas koriste samo dve - burbon i tahitijan. Ključni sastojak vanile jeste vanilin. Mahune sadrže i male količine vitamina B kompleksa nijacina, pantotenske kiseline, tijamina, riboflavina i piridoksina, kao i kalcijum, magnezijum, kalijum, mangan, gvožđe i cink. Vanila pomaže kod akni i problematične kože, ublažava simptome gripa, a može se koristiti za suzbijanje mučnina tokom trudnoće. Obloge od nje daju trenutno olakšanje kod zubobolje i opekotina.

Može da pomogne kod neredovnih menstruacija. Naučnici smatraju da ima i blago antikancerogeno dejstvo. Prirodni je antioksidans, ublažava stres i napetost, povećava libido, pomaže kod želudačnih tegoba. Njen miris snažno deluje na psihu tako što je opušta i stimuliše. Kod Maja je bila cenjena kao moćni afrodizijak, a nemačka studija iz 18. veka pokazala je da je vanila prirodni lek za impotenciju. Koristi se u kozmetici i nezaobilazna je u kulinarstvu.



Napravite sami domaći ekstrakt od vanile

Potrebne su vam dve uzduž isečene mahune vanile i šoljica votke. U staklenu posudu stavite vanilu i prelijte je votkom. Neka odstoji dva meseca na tamnom mestu. Povremeno protresite sadržaj. Ekstrakt potom čuvajte na tamnom mestu u dobro zatvorenoj staklenoj bočici.