Može biti i opasno!
Prof. dr Višeslav Hadži-Tanović, naš najeminentniji kardiolog, kaže za Dr Kurir da je perikarditis oboljenje srčane kese i obično nastaje posle virusne infekcije, upale pluća ili u sklopu nekog hroničnog, sistemskog oboljenja. Mogu ga izazvati, kaže taj stručnjak, i reumatska groznica, reumatsko oboljenje zglobova, tuberkuloza, maligna oboljenja, posebno karcinom pluća i dojke, povrede tupim ili oštrim predmetom, kao i zračenje tumora u predelu grudne kosti.
- Upala srčane kese ili perikarditis u većini slučajeva može proći nezapaženo i bez posledica, ali može biti i vrlo ozbiljno stanje s fatalnim ishodom. Postoje akutna i hronična forma bolesti, a deli se na fibrozni ili “suvi” i eksudativni - kad je srčana kesa puna tečnosti ili krvi. Utvrđuje se bezbolnim i jednostavnim pregledom ehokardiogramom ili ultrazvukom srca, koji ne zrači i može se ponavljati neograničeni broj puta - objašnjava profesor Hadži-Tanović i dodaje da se perikarditis takođe može javiti i posle operacije na srcu.
Prema njegovim rečima, ako se ne leči na vreme, može izazvati pleuroperikardijalne adhezije, priraslice između srčane kese i plućne maramice.
- Pleuroperikardijalne adhezije nastaju kao posledica preležanog perikarditisa, a praktično znači da su se srčana kesa i plućna maramica zalepile jedna za drugu i tako srasle. Ako je to u manjem obimu, onda ne izazivaju simptome i nije potrebna nikakva terapija. Sa druge strane, posle preležane tuberkuloze pluća, srčana kesa može da bude zadebljana, kalcificirana i da kao oklop opasuje srce. To liči na ljusku kokosovog oraha, koja ometa normalan rad srca. Pacijent teško diše, brzo se zamara, nabrekle su mu vene na vratu, izgleda podbulo u licu, jetra je uvećana, javlja se tečnost u stomaku, krvni pritisak je nizak. Tada je neophodna operacija kojom se hirurški otklanja “oklop” oko srca - navodi naš sagovornik.
Tamponada srca
Perikarditis može dovesti do tamponade srca, odnosno do naglog nakupljanja tečnosti ili krvi u srčanoj kesi.- Više od litar i po tečnosti može da bude oko srca. Takvo stanje ozbiljno ugrožava rad srca, koje ne može normalno da funkcioniše i ispumpava krv u organizam. Tada je disanje otežano, pacijent oseća bol u grudima i u predelu jetre, prsti na rukama su obično plavi, vide se nabrekle vene na vratu, brzo se zamara, krvni pritisak pada, nastaje kolaps, šok, što može prouzrokovati čak i smrt ako se ne izvadi ta tečnost iz srčane kese - navodi prof. dr Hadži-Tanović.
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore