Neredovna menstruacija, noćno znojenje i česte promene raspoloženja najraniji su znaci ulaska u novo životno doba

Menstruacija je počela da vam izostaje. Imate više od 40 godina. Ranije ste mogli sat da navijate po redovnosti svog ciklusa, sada ga nema po dva, tri meseca. A onda se opet, bez ikakve najave, pojavi. Takođe, u nekim periodima dana osećate nepodnošljivu vrućinu, a ima noći kad se budite u znoju. Svi ukućani primetili su da je s vama sve teže razgovarati zbog čestih i naglih promena raspoloženja, koja ničim nisu izazvana i na koja ne možete voljno da utičete. Zabrinuti ste jer ne znate zašto vam se sve to događa. Međutim, ne treba da paničite, reč je o prirodnom stanju koje se naziva menopauza, a sve to su njeni prvi simptomi.

Dr Paja Momčilov, naš najpoznatiji ginekolog-akušer i predsednik Udruženja ginekologa i opstetičara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, objašnjava za Dr Kurir da sam termin menopauza označava poslednju menstruaciju u životu žene i da do nje ne dolazi naglo i bez prethodnih znakova koji je najavljuju.

- Prvi simptom su neuredni menstrualni ciklusi, kad se javlja duži vremenski interval između dve menstruacije. Zbog manje količine estrogenih hormona dolazi do pojave i drugih simptoma, poput noćnog znojenja, promena raspoloženja, promena na sluzokoži vagine, češće pojave srčanih oboljenja i osteoporoze. Prvi poremećaji menstrualnog ciklusa u proseku se javljaju pet godina pre poslednje menstruacije, tačnije kod 95 odsto žena ovi simptomi počeće između 39. i 51. godine života - objašnjava ovaj stručnjak.

Prema njegovim rečima, simptomi menopauze u nekim slučajevima mogu da se jave i u ranijem životnom dobu.

- Ako se ovi poremećaji jave pre 40. godine života, govorimo o prevremenoj menopauzi ili perimenopauzi. Kod žena kojima su operacijom uklonjeni jajnici ili je njihova funkcija uništena zračnom ili citostatskom terapijom može da dođe do nagle menopauze. Takođe, žene koje puše ranije gube menstruaciju - ističe dr Momčilov.

Intenzitet znakova menopauze različit je od žene do žene, a smatra se da je za to odgovoran kako genetski faktor, tako i uslovi i način života.

- Kad govorimo o problemima uzrokovanim nedostatkom estrogenih hormona, postoji mogućnost primene hormonske terapije, koju propisuje lekar specijalista za svaku ženu shodno njenim problemima - kaže sagovornik Dr Kurira.

Menopauza nije bolest

Dr Paja Momčilov objasnio je da gašenje reproduktivne funkcije u menopauzi nije patološko stanje.- Narušavanje zdravlja koje se javlja u postmenopauzi najčešće je uzrokovano biološkim starenjem, koje je prirodan proces, a koji može biti pogoršan i ubrzan nezdravim načinom života - ishranom, pušenjem, korišćenjem alkohola, nedostatkom fizičke aktivnosti. Kvalitetan život može se voditi na zdrav način, bez zakazivanja dobre funkcije vitalnih organa i sistema čak i do 80. godine - kaže on.