Niko kao JA!
A da niste možda narcis?
Nada Jovičić, psiholog, kaže za Dr Kurir da narcisizam može biti normalan i patološki, kad osoba oseća ljubav prema sopstvenoj imaginarnoj slici.
- U najranijem dobu normalna razvojna pojava je primarni narcisizam. On se javlja jer je beba potpuno zavisna od majke. U tom odnosu sva ljubav koju dobije ostaje samo njena. Kako dete raste, raste i njegova svest da je majka zasebno biće koje nije samo u njegovoj službi.
Tada uspeva da “premesti” pažnju s majke na samog sebe. To je sekundarni narcisizam, koji može da postane patološki u zavisnosti od stepena zaokupljenosti sobom. Tokom druge godine, s razvojem motorike, dete upoznaje svet. Majka treba da mu dozvoli istraživanja, ali da bude tu, jer će joj se dete povremeno vraćati po dozu podrške i topline.
Međutim, ako je ona tada preplašena, ljuta, depresivna, agresivna, prezauzeta ili previše štiti dete, ona će ta osećanja preneti na njega, a neće primetiti potrebu deteta da se divi njegovim novim sposobnostima. Dete će se razočarano povlačiti u sebe, u stid, u osećanje bezvrednosti, a to su osnove narcisističke ranjivosti. Takvo dete formiraće nestabilan identitet čije su glavne karakteristike nedostatak sigurnosti u sebe i večita glad za ljubavlju.
Opsednuto razmišljanjem kako da zadrži majčinu ljubav, dete gradi lažni identitet. To je ta imaginarna slika o sebi, da bi se dodvorilo majci, a u suštini njegove ličnosti ostaju strah, stid, praznina i bes - objasnila je Jovičićeva.
Prema njenim rečima, narcisistički poremećaj ličnosti formira se u ovom periodu, a najčešće počinje da se ispoljava u adolescenciji.
- Može da postane i prava patologija, a tada takve osobe ispoljavaju i neki vid paranoidnosti. Narcisi događaje i izjave drugih ljudi lično doživljavaju jer sebe smatraju centrom sveta. U osnovi, osoba s narcisoidnim poremećajem duboko je destruktivna i sebe žrtvuje vlastitoj predstavi o sebi - zaključuje Nada Jovičić.
Narcisi
- drže glavu visoko i ponosno
- govore brzo i samopouzdano
- energični su i zavodljivi
- deluju spontano, ali su vrlo kontrolisani i pod neprestanom tenzijom
- jaki su, izdržljivi, dobro koncentrisani i dobro obavešteni kako bi uvek mogli da budu u centru pažnje
- vole izazove, ali ne prihvataju poraze
- njihove rečenice često počinju s velikim “ja”
- ne prepoznaju osećanja i potrebe drugih
- često biraju partnere koji imaju zavisni poremećaj ličnosti ili jake ljude
- biraju poslove koji im donose centar pažnje i divljenje
- kad im samopouzdanje nije uzdrmano, osećaju se lepršavo, bezbrižno
- stalno osluškuju reakcije drugih
- hiperaktivni su i pod neprestanom tenzijom
- sebe često vide kao žrtve tuđe zavisti, a u stvari svoju zavist projektuju na druge
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)