Ko će vas bolje razumeti!
To nije ništa neobično, zar ne? Koliko samo ima nas koji to radimo. Verujte, mnogo! Ako ste i vi u toj našoj priči i ako vam se desilo da pomislite: “O, bože, šta mi se dešava? Ja pričam sama sa sobom. Da nisam počela da ludim?”, ovo je tekst za vas!
Psiholozi kažu da svaka osoba treba da razgovara naglas sa sobom, pa čak to i savetuju.
A to za Dr Kurir ističe i Aleksandra Janković, psiholog, i dodaje da je “ta vrsta razgovora veoma dobra i poželjna”.
- U današnje vreme, kad smo mnogo otuđeni jedni od drugih, često pričamo sami sa sobom. Dešava se da se naglas preslišavamo, da komentarišemo razne stvari, nekad čak i kad smo sami nešto agresivno prokomentarišemo. Osoba koja priča naglas sa sobom nije luda, to je potpuno normalna i prirodna stvar. Mi sebi na taj način pravimo društvo, pa čak, u nekim situacijama kad smo napeti, olakšamo sebi tako što se ispričamo i izbacimo iz sebe sve ono negativno. Nekad govorimo i banalne stvari, a nekad se naglas preispitujemo. Veoma je poželjno reći naglas neke stvari, jer kad smo zbunjeni i ne znamo šta da radimo, tek kad to naglas izgovorimo, možemo doći do rešenja ili saznanja - kaže Jankovićeva i dodaje da najčešće ujutro, kad ustanemo, imamo potrebu da razgovaramo sa sobom.
Prema njenim rečima, tokom noći, dok spavamo, slegnu nam se sve misli i stvari koje su nam se dešavale tog dana.
- Ujutro kad ustanemo i kažemo nešto naglas, često možemo doći do nekog otkrića i prosvetljenja - kaže naša sagovornica.
Psiholozi kažu da je ovaj način komunikacije poželjan, pogotovu kad imate neki problem ili kad ste umorni. Tada naša svest nadjačava podsvest i daje nam jasne instrukcije kako da postupimo. Takođe, kako stručnjaci kažu, taj naš govor je zapravo ventil koji nas oslobađa od svega onoga što nas muči i tišti.
Tako da, ako i vi volite da komunicirate i delite savete sebi, slobodno to radite. Opustite se, budite dobar dobar sagovornik sebi, jer ko će vas bolje posavetovati?
Pomaže da nađemo izgubljene stvari
Istraživači sa Univerziteta u Pensilvaniji dokazali su da pričanje naglas sa sobom može da ima praktičnu stranu. Ukoliko, na primer, tražimo ključeve koje smo zaturili, naučnici nam savetuju da idemo okolo mrmljajući “ključevi, ključevi, ključevi...” Na taj način se lakše i bolje koncentrišemo i pomažemo mozgu da se fokusira na predmet koji tražimo. Prethodna istraživanja pokazala su da razgovor sa samim sobom pomaže deci da se koncentrišu prilikom obavljanja složenih zadataka, poput vezivanja pertli.
"PONOSAN NA ČINJENICU DA U PREMIJERU ORBANU IMAMO ISKRENOG PRIJATELJA" Predsednik Vučić se oglasio iz Budimpešte posle sastanka s mađarskim premijerom (foto)