Stanje je uzrokovano pojačanim delovanjem ženskog hormona estrogena ili poremećajem odnosa estrogen-testosteron

Primetili ste da su grudi najednom počele da vam rastu? Hvata vas panika jer ne možete da verujete da se vaše telo tako deformiše? Primećujete da su vam dojke kao kod žene... Bez panike, muškarci! U pitanju je ginekomastija.

Ginekomastija je jedna vrsta poremećaja čija je osnovna karakteristika povećanje dojki kod muškaraca. Izazvana je pojačanim delovanjem ženskog hormona estrogena ili je posledica poremećaja odnosa estrogen-testosteron (ženski hormon-muški hormon). Stručnjaci kažu da je prava ginekomastija praćena povećanjem žlezdanog tkiva dojki, koje je obično veće od četiri centimetra u prečniku, i tvrde konzistencije. Povećanje žlezdanog tkiva razlikuje se od masnog tkiva u dojkama po svojoj tvrdoći i strukturi.

Lekovi mogu uzrokovati ginekomastiju na nekoliko načina. Mnogi od njih deluju direktno kao estrogen ili povećavaju njegovo delovanje. Na primer kod muškaraca koji uzimaju određeni lek za lečenje karcinoma prostate i transseksualaca koji se pripremaju za promenu pola. Upotreba krema za kožu sa estrogenom ili jedenje mesa sa viškom estrogena kod osetljivih osoba može uzrokovati ginekomastiju. Marihuana i heroin takođe mogu uzrokovati ginekomastiju.

Uzrok ginekomastije može biti normalna fiziološka pojava u određenom životnom razdoblju ili posledica bolesti. Normalna, fiziološka ginekomastija nastaje nakon rođenja zbog prelaska majčinih hormona estrogena u krv deteta prilikom porođaja. Povećanje se najčešće smanjuje za nekoliko nedelja, retko traje duže.

Izgradnja tkiva dojki kod muškaraca obično počinje u pubertetu, adolescentna ginekomastija, kada hormonskom ravnotežom prevagne višak ženskog hormona estrogena. Većina tinejdžera povećane dojke ima samo privremeno, ne duže od 20. godine. Kada se govori o ginekomastiji nastaloj usled bolesti, pre svega se misli na nerazvijenost testisa i takozvani Klinefelterov sindrom, koji karakteriše neplodnost i prilično izražena ginekomastija u pubertetu.

Lekari ističu da fiziološka ginekomastija obično prolazi spontano i zahteva samo praćenje, dok patološka zahteva hiruršku intervenciju. Zahvat se najčešće obavlja u lokalnoj anesteziji i traje oko 90 minuta, a oporavak oko šest nedelja.

Postavljanje dijagnoze

- razgovor i pregled bolesnika
- detaljne informacije o uzimanju lekova
- pregled i merenje oba testisa
- ocena funkcije jetre
- testovi nivoa hormona u krvi