Kijanje, kašljanje, curenje iz nosa i suzenje očiju u prolećnim mesecima obično su simptomi sezonskog alergijskog rinitisa

Proleće je najlepše godišnje doba za mnoge, ali ne i za one koji imaju problem sa alergijama. Uživanje u prirodi i lepom vremenu mnogima kvare reakcije tela na čestice koje se nalaze u vazduhu. Kijanje, kašljanje, curenje iz nosa i suzenje očiju obično su simptomi sezonske alergije ili sezonskog alergijskog rinitisa. Osobama koje pate od alergija neprijatelj broj jedan je polen, ali postoje određeni načini da se protiv njega borite - od lekova preko svakodnevnih navika.

Dr Nevenka Dimitrijević, specijalista opšte medicine, kaže za Dr Kurir da su alergije stanja povišene reaktivnosti imunog sistema a nastaju kod osoba sklonih alergijskim reakcijama.

- Imuni sistem burno reaguje u kontaktu sa česticama jer nije naviknut na njih i prepoznaje ih kao strane. Njihova koncentracija u vazduhu može da se izmeri savremenim metodama, a pacijenti koji znaju da boluju od hroničnih alergijskih stanja imaju iskustva u prevazilaženju zdravstvenih problema koji tada mogu nastati. Oni znaju da bi tokom ovog perioda trebalo preventivno da uzimaju lekove protiv alergije i ostalu terapiju koju im je ranije već propisao specijalista alergolog ili pulmolog - objašnjava naša sagovornica i dodaje da, pored terapije, povoljno deluje i izbegavanje alergena.

- Kako alergija na polen dolazi neprimetno, a simptomi su alergijske reakcije u gornjim respiratornim putevima, začepljenje nosa, kijanje, svrab i suzenje očiju, najbolje je izbegavati mesta gde je koncentracija polena povećana, kao što su šume i parkovi. Takođe, nakon boravka u prirodi poželjno je promeniti odeću i oprati kosu jer se polen tu zadržava - savetuje dr Dimitrijević.

Prema njenim rečima, ukoliko osoba koja je sklona burnim reakcijama na prolećne čestice u vazduhu ne vodi računa o svom zdravlju, može doći i do vrlo ozbiljnih zdravstvenih problema, poput astme ili neke druge respiratorne infekcije.

- Zbog otoka sluzokože disajni putevi su suženi i u njima se zadržavaju druge čestice, prašine, na primer, kao i s njima u vazduhu prisutne bakterije i virusi, što se može dodatno iskomplikovati zapaljenskom reakcijom i oboljenjem koje zahteva dodatno lečenje. Zato, ukoliko simptomi dugo traju, ne treba ih olako pripisivati isključivo hroničnoj alergijskoj reakciji, već treba posetiti lekara kako bi se ustanovilo da nije prisutna i neka infekcija - navodi ona.

Simptomi prolećne alergije:

- kijanje
- kašalj
- svrab očiju i nosa
- curenje iz nosa
- suzenje očiju
- tamni kolutovi ispod očiju


Kako sprečiti prolećne alergije:

- uzimajte terapiju
- što manje se izlažite polenu
- držite prozore i vrata zatvorene kad god je moguće tokom prolećnih meseci
- čistite filtere za vazduh
- čistite police i druga mesta gde se može nakupiti polen