Alkoholizam je opaka bolest!
Farmaceutske kompanije utrkuju se u želji da pronađu što alefikasniji preparat za lečenje alkoholne zavisnosti. Tako je nedavno Evropska komisija odobrila plasiranje prvog leka koji pomaže u smanjivanju unosa alkohola u organizam. Umesto apstinencije, taj medikament lečenje zasniva na postepenom smanjenju konzumiranja alkohola i zbog takvog novog načina terapije predstavlja nadu za veliki broj zavisnika.
S druge strane, dr Ivan Dimitrijević, profesor na Medicinskom fakultetu i načelnik odeljenja za bolesti zavisnosti Klinike za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, kaže za Dr Kurir da izlečenje od alkoholizma ne može da se postigne samo korišćenjem određenog leka ili preparata. On ističe da je dosad bilo mnogo pokušaja da se tako nešto napravi, ali oni su se uglavnom pokazali bezuspešnim.
- Uvek kažem da će osoba koja izmisli preparat za sprečavanje žudnje za porocima dobiti Nobelovu nagradu. Lečenje alkoholizma mora da podrazumeva takozvani model četiri oslonca. Prvi oslonac u terapiji je sam pacijent, koji svojom voljom i snagom teži rešavanju problema. Drugi oslonac su lekovi koji utiču na žudnju i potrebu za alkoholom, kao što su brojni antidepresivi, stabilizatori raspoloženja i slično. Treći oslonac je porodična i socijalna mreža ljudi koji osobi s porokom pružaju podršku, a četvrti je uporan i posvećen stručan tim lekara, koji pacijentima s takvim problemima bezrezervno pomažu - objasnio je profesor Dimitrijević.
Prema njegovim rečima, alkoholizam je porok koji je u poslednje vreme zanemarivan zbog narkomanije, koja je isticana u prvi plan, ali da i te kako zavređuje veliku pažnju, jer samo u Srbiji dnevno potrebu za lečenjem od alkoholizma ima više od 500.000 ljudi.
Bolest mozga
Alkoholna zavisnost je zapravo bolest mozga. Pića koja sadrže alkohol su toksična za većinu organa, a od učestalosti i količine koja se unosi u telo zavisi kakve će ona posledice ostaviti. Prema procenama stručnjaka, alkohol izaziva više od 60 tipova bolesti, a najvažnija karakteristika tog poroka je često nesavladiva želja za alkoholom. Inače, na razvoj takve zavisnosti utiče sredina, ali čak 60 odsto genetski faktor, odnosno nasledna sklonost ka konzumiranju alkoholnih pića.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva