Gušterača je smeštena ispod želuca u gornjem delu stomaka, a ukoliko nešto nije u redu s njom, u tom delu tela javlja se nespecifičan, intenzivan bol koji se širi do kičmenog stuba

Volite da potegnete čašicu alkohola, a uživate i u konzumiranju cigareta? Takođe, znate da sebi date oduška i onako pošteno se najedete? Često vam kažu da bi trebalo da izgubite koji kilogram, a jednom ste bili kod lekara i rekli su vam da je nivo triglicerida u vašoj krvi povišen? Ako je sve to tako, onda ste definitivno idealan kandidat za nekog ko može da ima problema zbog oboljenja pankreasa, to jest gušterače. Ne treba zbog toga da paničite, ali mogli biste početi da razmišljate o tom veoma važnom organu u vašem telu koji vredno radi tokom celog dana.

Dr Kurir je zato za vas istražio kakav je pankreas organ, koja je njegova funkcija i koji to simptomi upućuju da s njim nešto nije u najboljem redu.

Prema rečima endokrinologa i gastroenterologa, stručnjaka koji su zaduženi za lečenje tegoba u vezi s gušteračom, kad se javi intenzivan bol u predelu iznad pupka koji se lagano preko spoja rebarnih lukova širi čak do kičmenog stuba, to bi moglo značiti da je već došlo do oštećenja pankreasa i da takav pacijent hitno mora da bude zbrinut. Zatim se utvrđuje da li je u pitanju akutno ili hronično oboljenje tog organa, kao i da li je to izazvalo dodatne komplikacije u organizmu.

Inače, pankreas je žlezda koja je smeštena ispod želuca u gornjem delu stomaka, u visini drugog lumbalnog pršljena i dvanaestopalačnog creva, neposredno ispred kičme. Dugačak je 15 centimetara, a težak između 50 i 150 grama. Njegova funkcija veoma je važna u sistemu organa za varenje. On proizvodi enzime koji ulaze u tanko crevo pomažući razlaganje belančevina, masti i ugljenih hidrata, i u krv luči hormone. Smatra se veoma aktivnom žlezdom jer tokom jednog dana izluči i do dva decilitra soka koji se mešaju sa žuči iz jetre.

Gušterača je specifična po tome što ukoliko se jednom ošteti, ne može da se oporavi, a glavni krivac za njeno obolevanje jeste povećano konzumiranje alkohola, kao i pojava žučnog kamenca, koji se zadržava na mestu ukrštanja pankreasnog i žučnog kanala. To onemogućava dalje oticanje sokova iz pankreasa, zbog čega u njemu raste pritisak, pankreasni kanal se zapušava, pa se javlja akutna upala pankreasa. To je težak oblik pankreatitisa, koji kod nekih pacijenata uslovljava pojavu tumora, a često i smrt. Postoji i hronični oblik zapaljenja za koji je zaslužno oslobađanje malih količina enzima koji oštećuju strukturu pankreasnog tkiva. Ono vremenom dovodi do propadanja ovog organa koje je tada praktično neizlečivo. Ukoliko takva oboljenja nastanu, leče se preparatima koji se dobijaju preradom pankreasa goveda i svinja, a njihova uloga je da nadomeste gubitak enzima.



Građa gušterače

Pankreas ima veoma specifičnu građu, koju čine tri dela
- glava koja ima poseban produžetak
- srednji deo ili telo pankreasa
- dugački, suženi deo gušterače koji liči na rep