Išijas - bolest savremenog doba
Neurohirurg dr Dragan Savić iz Kliničkog centra Srbije rekao je za Dr Kurir da naziv išijas potiče od nerva išijadukus, a da bol koji nastaje usled te bolesti može da se javi zbog prikleštanja nerva ili njihove upale.
- Išijas je bol u donjem delu leđa koji se spušta niz levu ili desnu nogu, a nekada i obe. Obuhvata čak 98 odsto populacije, tačnije, taj procenat ljudi je barem jednom u životu imalo iskustvo bola u donjem, lumbalnom delu leđa, a od toga je kod dva do tri odsto neophodno i operativno lečenje - kaže dr Savić.
Prema njegovim rečima, išijadukus je mešoviti nerv, što znači da je motorni jer inerviše mišiće noge i omogućava pokrete u stopalu, ali i senzorni, zbog čega se javlja bol prilikom njegovog oštećenja.
- Nervi polaze iz donjeg dela leđa i idu prema levoj i desnoj nozi, pa je zbog toga bol karakterističan - oseća se u nogama sve do stopala. Uporan je, dosadan i pojačava se pri fizičkom naprezanju, dugotrajnom stajanju i sedenju, pa je išijas česta pojava kod profesionalnih vozača. Nošenje tereta težeg od pet kilograma u obe ruke pojačava bol, zato takve aktivnosti treba izbegavati - istakao je stručnjak.
Terapija za išijas mogu biti lekovi za smanjivanje bolova, što treba da dovede do brzog poboljšanja u roku od nekoliko dana, ali trajno rešenje je operacija.
- Ako postoji upala nerva, onda se primenjuje terapija lekovima radi ublažavanja bola, i u tom slučaju ima smisla raditi i fizikalni tretman. Operacija je neophodna kad su bolovi vrlo jaki, ne prestaju nakon fizikalne terapije i terapije lekovima i kad se javi nemogućnost hoda, mokrenja i impotencija - ističe sagovornik Dr Kurira, dodajući da je dijagnostika išijasa jednostavna i da se sastoji u snimanju magnetnom rezonancom donjeg dela leđa.
Inače, ukoliko se to oboljenje ne leči, ono može znatno da pogorša kvalitet života i u velikoj meri ograniči svakodnevne životne aktivnosti. Takođe, veliki problem može da predstavlja mlađim osobama.
- Kod mladih je najpogubnija nemogućnost vođenja ljubavi, što zbog bola koji može da se javi kod oba pola, što zbog impotencije kod muškaraca - istakao je dr Savić.
Prevencija je najbolja zaštita
Dr Dragan Savić kaže da je veoma važno da ova bolest može u znatnoj meri da se spreči primenom mera prevencije.
- Najbolja zaštita od išijasa su vežbe koje jačaju mišiće stomaka i leđa, kao i pravilno držanje leđa, što smanjuje pritisak na donji deo kičme i čuva ga od oštećenja. Takođe, posebno je značajno jačanje mišića nogu i održavanje normalne telesne mase - istakao je lekar.
Sportovi korisni za lečenje išijasa
- plivanje
- trčanje
- teretana (umereno)
Sportovi loši za lečenje išijasa
- tenis
- košarka
- odbojka
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti