Čuvajte se upale jajnika!
Iznenada ste osetili neprijatan i izuzetno jak bol u donjem delu stomaka. Onda je nakratko nestao, da bi se nakon samo nekoliko sekundi opet javio, ali ovog puta intenzivnije. Osećate kao da vam neko zabada nož u taj deo tela. U trenutku ne možete ni da ustanete jer vas bol savladava, a teško podižete i noge jer vas pri svakom pokretu još jače preseca. Zabrinuti ste jer ne znate šta se dešava. Ne bi trebalo da paničite, ali odmah se javite lekaru jer ti simptomi ukazuju na upalu jajnika, pa je hitno potrebna primena odgovarajuće terapije.
Upala jajnika može se javiti na više načina, a tok bolesti često je podmukao, gotovo bez ikakvih simptoma. Za posledicu može imati začepljenje jajovoda i danas je jedan od najčešćih uzroka neplodnosti kod žena. Zato je Dr Kurir istraživao kakvo je to oboljenje i na koji način se možemo zaštititi.
Dr Ana Mitrović Jovanović iz GAK „Narodni front“ rekla je za Dr Kurir da pravilnim ponašanjem i brigom o reproduktivnom zdravlju možemo sprečiti upalu.
- Vagina nije sterilan organ i u svakom trenutku u njoj se nalazi veliki broj različitih mikroorganizama. Ukoliko se poremeti njena prirodna odbrana - smanji broj laktobacila, a poveća broj mikroorganizama - prvo dolazi do lokalne infekcije s pojavom simptoma kao što su pojačan sekret, njegov neprijatan miris, iritacije u vidu žarenja, svraba i pečenja. Ako se to ne leči na odgovarajući način, infekcija iz vagine se širi, polako ili brzo, prema gore - ulazi u grlić materice, zahvata sluzokožu i kroz jajovode dolazi do jajnika. Može se proširiti i dalje i zahvatiti celu malu karlicu - objašnjava dr Mitrović Jovanović.
Prema njenim rečima, upala može nastati i posle različitih intervencija u maloj karlici.
- Velika verovatnoća je da će se upala javiti posle abortusa, jer nekad nije dovoljno da se ona spreči samo jednom kutijom antibiotika, koliko se rutinski propisuje posle tog zahvata. Inače, simptomi upale jajnika mogu biti blagi i jedva primetni, poput manje nelagodnosti u donjem delu stomaka ili tupog bola, a mogu biti i vrlo izraženi, kao što su intenzivan bol u predelu jajnika ili malog stomaka, žarenje u maloj karlici, kočenje nogu, nagon za povraćanjem, otežano mokrenje, povišena temperatura - istakla je sagovornica Dr Kurira.
Upala se može sprečiti
Dr Ana Mitrović Jovanović posebno je naglasila da nelečene upale mogu ostaviti velike posledice na zdravlje pacijenta.
- Nelečene upale, koje su bile sa oskudnim simptomima, mogu ostaviti veće posledice na reproduktivno zdravlje nego upale zbog kojih je žena bila u bolnici i dobijala velike doze antibiotika. Najteže posledice su one koje direktno utiču na plodnost, ali i one koje mogu značajno ugroziti i opšte zdravlje žene. Ukoliko se redovno odlazi kod ginekologa, vodi računa o lokalnoj higijeni i imunitetu, partneri ne menjaju često i koristi kondom, a izbegavaju seksualni odnosi u vreme menstruacije, možemo sprečiti infekciju, odnosno upalu jajnika - objasnila je dr Mitrović Jovanović.
Posebna briga za trudnice, decu i žene u starijem dobu
Ginekolozi ističu da posebno treba obratiti pažnju ako se upala jajnika razvije u trudnoći, detinjstvu i starijim godinama.
- trudnice - iako je kod njih upala jajnika retka, moguća je, i u tom slučaju treba se odmah konsultovati s ginekologom
- deca - devojčice retko imaju upalu jajnika, ali ako se posumnja na taj problem, odmah se treba obratiti lekaru
- žene u starijem dobu - u ovom životnom periodu upala jajnika često je povezana s malignim promenama kao što su karcinom jajnika ili endometrioza
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore