Davanje trombocita spasava život
Mnogi dobrovoljni davaoci krvi odazivaju se na apele za davanje trombocita osobama obolelim od leukemije, raznih karcinoma i pacijentima kojima se obavljaju transplantacije, ali se iznenade kad ih u Institutu za transfuziju zatekne procedura na koju nisu navikli. Naime, separatisanje trombocita iz krvi drugačiji je metod od klasičnog davanja krvi, a o čemu se tačno radi rekao je za Dr Kurir načelnik odeljenja za prikupljanje krvi pri Institutu za transfuziju dr Nenad Mladenović.
- Trombociti ili krvne pločice su mali delovi krvnih ćelija koji imaju ulogu u zaustavljanju krvarenja. Metod izdvajanja trombocita iz krvi dobrovoljnih davalaca naziva se trombocitafereza - procedura koja se obavlja pomoću aparata, separatora krvnih ćelija. Postupak traje sat do sat i po, a izgubljeni broj trombocita kod osobe koja daje krv obnovi se za dva do tri dana.
Proces trombocitafereze, kao i davanje krvi, potpuno je bezbolan, a igla se ubada u potkožne vene pregiba lakta, gde je on najmanje bolan. Jedini uslov je da osoba bude potpuno zdrava, kao i da nije konzumirala alkohol i lekove 24 sata pre separacije trombocita - objasnio je dr Mladenović i dodao da punoletne osobe do 60 godina starosti i telesne mase preko 60 kilograma mogu davati trombocite jednom u dve nedelje ili 24 puta godišnje.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta