Slušaj vest

Brain rot ili "trulež mozga" je naizgled jednostavan termin koji se ranije koristio u drugim kontekstima, ali se sada vratio sa vrlo specifičnim značenjem. Ovaj pojam je povezan sa našim onlajn životima, a činjenica da se upotreba ovog izraza povećala za 230 procenata u 2024. godini sugeriše da je ovaj fenomen postao dominantan u celom društvu.

Šta je trulež mozga?

"Truljenje mozga" se odnosi na kognitivni pad uzrokovan nekvalitetnim onlajn sadržajem, tj. način na koji kvarimo svoj mozak stalnim skrolovanjem kroz mimove i smešne video snimke. Pomislite samo na milione „smešnih“ postova i videa koji ne zahtevaju nikakav kognitivni napor da bismo ih usvojili.

Po ovom sadržaju možemo satima da listamo na pametnom telefonu ili nekom drugom uređaju jer on nesmetano prolazi kroz nas – potrebno je samo površno da obradimo ono što vidimo da bismo ga razumeli i pali u prijatnu omamljenost.

roditelji-i-dete-sa-telefonom-shutterstock-1104755048.jpg
"Truljenje mozga" odnosi se i na dugoročne efekte koje prekomerna upotreba pametnih telefona izaziva u našem mozgu Foto: Shutterstock

Čitanje, gledanje filma ili pričanje, s druge strane, zahteva mnogo dublju uključenost i fokusiranu pažnju. Međutim, zavisnost od pametnog telefona i redovno "pranje mozga" imaju svoju cenu. Drugim rečima, "truljenje mozga" se više ne odnosi samo na trenutne aktivnosti već i na dugoročne efekte koje prekomerna upotreba pametnih telefona izaziva u našem mozgu.

Ovo je način na koji možete znati da li imate ovaj sindrom

Ako se osećamo kao da smo proveli previše vremena skrolujući kroz naše pametne telefone, možda već doživljavamo "truljenje mozga". Efekat je direktno proporcionalan potrošnji, što znači da što više bombardujemo svoje umove jeftinim sadržajem, veća je šansa da ćemo iskusiti štetne kognitivne efekte. Simptomi truleži mozga mogu uključivati:

preterana upotreba mobilnih telefona shutterstock_2169093979.jpg
Prečesta upotreba tehnologije dovodi do skoka dopamina koji je kasnije teško postići u stvarnom životu Foto: Shutterstock

Naše pamćenje i vidovi zabave se previše oslanjaju na digitalne uređaje

Već odavno znamo da produženo izlaganje digitalnim uređajima oštećuje našu pažnju i otežava koncentraciju. Drugi ozbiljan problem je što brzo i lako konzumiranje digitalnog sadržaja izaziva hormonske efekte koji rezultiraju povećanom proizvodnjom dopamina, koji je odgovoran za osećaj zadovoljstva. Međutim, zbog brojnih onlajn okidača, kasnije, u "stvarnom životu", postaje teže proizvoditi ovaj veoma važan hormon.

Stoga se može videti da fenomen "truljenja mozga" može imati veoma ozbiljne kognitivne i bihejvioralne posledice. Činjenica da je ova fraza postala reč godine može biti važno upozorenje, a možda će nas upravo na vreme podstaći da preokrenemo ove štetne procese.

Prenela: O.M.

Izvor: ljepotaizdravlje.ba/Zdravlje.Kurir.rs

Deca su danas od malih nogu izložena mobilnim telefonima i tehnologiji. Ovo je 12 posledica koje upotrebe mobilnih telefona može da ostavi na decu.