INICIJATIVA: Tužilac i policija brže da reaguju
Tužiocu vezane ruke
Zbog monstruoznog i svirepog zločina, koji je na noge digao ne samo Srbiju već i region, pokrenuta je inicijativa na društvenim mrežama da se promeni zakon koji bi se zvao Tijanin zakon, po imenu ubijenog anđela. Policija i tužilaštvo bi, kako se predlaže u toj inicijativi, trebalo da reaguju odmah po nestanku, a ne da čekaju sporna 24 sata. Suština promena odnosila bi se na činjenicu da za tužilaštvo ne bi trebalo da prođe 24 sata pre nego što odobri praćenje signala mobilnog telefona nestale osobe, već bi praćenje tog signala bilo pod hitno odobreno. Stručnjaci smatraju da bi se na taj način nestali brže pronalazili, a možda bi danas i Tijana bila živa.
- Smatram da bi trebalo promeniti Zakon o krivičnom postupku jer bi to doprinelo bržem rasvetljavanju nestanka ljudi. Tužilac i sad ima pravo da reaguje čim do njega dopre glas da je izvršeno neko krivično delo. Ne mora da čeka da prođe 24 sata i da nestanak bude prijavljen policiji, već može odmah da naloži da se izvade listinzi i prate bazne stanice. Međutim, promenom zakona tužilac bi bio u obavezi da to uradi, a ne da samoinicijativno donosi odluku - kaže za Kurir advokat Ljubiša Valjarević.
Zakon je dobar
S druge strane, njegov kolega Boža Prelević smatra da je menjanje zakona u ovom trenutku, zbog pojedinačnih slučajeva, potpuno besmisleno.
- Vreme na koje se čega za prijavu nestanka je sasvim dovoljno za reagovanje. To nije neko izmislio tek tako, već se do tog vremena došlo na osnovu statističkih podataka. Takođe se pokazalo da se u 90 odsto slučajeva osoba pronađe. S druge strane, ukoliko bi se skratilo vreme reagovanja policije, to bi podrazumevalo veći broj ljudi, vozila, a to sve košta. Zamislite kad bi policija išla u potragu svake sekunde - objasnio je Prelević za Kurir.
Slobodan Jovanović, otac ubijene Marije Jovanović (8)
SVE ME PODSETILO NA ĆERKU
Slobodan Jovanović, otac osmogodišnje Marije, koju je 2010. Mladen Ogulinac silovao i ubio u Starim Ledincima, kaže za Kurir da su ga agonija porodice Jurić i stradanje nevine Tijane vratili četiri godine unazad, kad je ostao bez svoje mezimice.
- Ne postoje reči kojima bi se opisali bol i tuga. Ne dao bog nikome. Nažalost, ni sve suze ovog sveta, ni vapaji i tuga, koji se iz grla prolamaju, ne mogu vratiti Tijanu njenim roditeljima - kaže Jovanović.
Na Jovanovićevu inicijativu donet je Marijin zakon, koji je ime dobio po njegovoj nastradaloj ćerki, a o posebnim merama za sprečavanje krivičnih dela protiv polne slobode prema maloletnicima.
- Zakon kao zakon. Tu je da reguliše pravila ponašanja i sankcioniše prekršioce. Kamo lepe sreće da je postojao ranije, danas vrlo verovatno ne bismo ni vodili ovaj razgovor. Verujem u njegovu praktičnu primenu i preventivno delovanje - kaže Jovanović.
(S. S.)
PITALI SMO STRUČNJAKE /Da li je potrebno menjati zakon kako bi se omogućilo brže kretanje u potragu za nestalim osobama/
Toma Fila, advokat:
NE BIH NIŠTA MENJAO
Ne bih menjao vreme reagovanja policije i tužilaštva. To je neko optimalno vreme. Takođe, postoji više različitih slučajeva. Recimo, policija odmah reaguje ukoliko se desi da je neko njemu oteo dete iz ruku, kola... Ali, zamislite da je neko otišao u kafanu i nije se javio namerno nekoliko sati. Pa da li njega treba da traži policija? Suština je u maksimalnoj kazni. Bio sam protiv smrtne kazne jer tad monstruma ubijete u sekundi, kazna mora da bude drugačija, i to 40 godina, da takvi ljudi polako umiru.
Dobrivoje Radovanović, kriminolog:
PET SATI
Vreme reagovanja policije treba smanjiti na pet do šest sati jer za 24 sata mogu se sakriti tragovi na bezbroj načina. Pored toga, da bi se sprečilo da se ovakav slučaj ponovi, neophodno je da policija obilazi sumnjiva mesta, ali i da roditelji vode računa o svojoj deci i da se maloletnicima ne dozvoli da su na ulici sami u tako kasnim satima. Policija treba da krstari po zavučenim krajevima i da, ukoliko nađe maloletno dete iza ponoći, da ga odvede kući i da pozove roditelje. Nema tu milosti i demokratije.
Nenad Vukasović, advokat:
ISTO I U SVETU
Svuda u svetu je isti zakon. Ne može policija da reaguje za nekoliko sati, dvadeset četiri časa je neki umeren rok, kad je realno prijaviti nestanak osobe. Međutim, treba sprečiti da se ovako nešto ponovi, i u tome se ogleda odnos države prema kriminalitetu. Treba promeniti niz stvari u smislu brzine rešavanja nekog problema. Da se ovako nešto ne bi ponovilo, treba raditi na brzini, odnosno u operativnom radu policije uvek treba insistirati na njihovoj ekspeditivnosti.
Marko Nicović, analitičar:
PRILAGODITI SE EVROPI
Smatram da bi zakon trebalo promeniti. Vremena se menjaju, današnja kretanja su drugačija, tako da su zakoni arhaični. Po ugledu na svetske i evropske policije, i naši policajci treba da reaguju odmah kako bi se što pre pronašao onaj koji se vodi kao nestao. Rodbina nestalog dolazi u policiju kad iscrpe sve mogućnosti i kad je ubeđena da se osoba neće vratiti. Policajci u svetu kreću u potragu uglavnom šest sati posle prijavljenog nestanka. Brza reakcija policije doprinosi da osoba bude spasena.
Božidar Spasić, DB:
NIŠTA NE BI POMOGLO
Ja sam protiv promene zakona jer su sve procedure koje su važne usklađene sa procedurama koje važe i u EU. Ne mislima da bi promena zakona ubrzala rasvetljavanje slučajeva kao što su otmice. Policiju, tužilaštvo i sud i sad ništa ne sprečava da reaguju onog momenta kad saznaju da se nešto desilo i da provere podatke do kojih se došlo. Ne moraju ništa da čekaju. Neophodno je samo da se primenjuje već postojeći zakon, onako kako nalaže savremena metodologija.
Zlatko Nikolić, kriminolog:
DOBAR ROK
Ja sam protiv promene zakona jer je ovakvih tragičnih slučajeva, kao što je slučaj Tijane Jurić, veoma malo i retko se dešavaju. I da se nije čekalo da prođe tih 24 sata, već bi, nažalost, bilo kasno, devojčica je već bila mrtva. Ne treba menjati zakon jer bi nam onda bilo potrebno dvostruko više policajaca, a najčešće je reč o bekstvu od kuće. Treba da sačekamo da prođu ta 24 sata da vidimo da li će se nestala osoba vratiti, da li je neko malo više popio, ili su mu se pokvarila kola...
Zorana Mihajlović, ministarka građevine:
UVESTI PSIHO-TESTOVE ODMALENA
Postoje situacije koje ne mogu da se predvide ma koliko organizovani bili. Možda bi obavezni psiho-testovi odmalena ili prilikom zapošljavanja bilo koje vrste mogli da pomognu. Možda bi na taj načim mogle da se spreče u budućnosti tragedije kakva se dogodila malenoj Tijani Jurić iz Subotice.
U TRENUCIMA KADA SE SUOČAVAMO SA NAJVEĆIM IZAZOVIMA, NAŠ ZADATAK JESTE DA NE DOZVOLIMO DA SRBIJA STANE Vučić: Daćemo sve od sebe da Srbija nastavi da ide napred