BUNT: Činovnici izlaze na ulice!
Prvi izazov za novu vladu i njen program budžetske štednje je sukob s vlastitim zaposlenima, pošto moćan sindikat državnih činovnika, nezadovoljan ponuđenim povećanjem plata, sutra izvodi svoje članove na ulične demonstracije.
Vlada je do duboko u noć u nedelju na ponedeljak pregovarala s Fricom Nojgebauerom (Fritz Neugebauer), predsednikom Sindikata zaposlenih u javnim službama, „tvrdim“ pregovaračem. On i njegov tim su od vlade tražili da im se plate povećaju za 2,3 odsto, koliko iznosi procenat poskupljenja u ovoj godini.
Vlada je bila spremna da im da povišicu od 1,7 odsto.
- Trudili smo se da im što više izađemo u susret - izjavio je kancelar Verner Fajman (Werner Faymann) posle neuspešnog sastanka. Kancelar je podsetio da je konačan predlog vlade bio još poboljšan u odnosu na prethodno najavljeni (1 odsto povišica plus 0,5 odsto godišnje plate jednokratno isplaćenog dodatka), ali da to nije pomoglo.
Ova povišica ugovorena je još pre dve godine, podseća vicekancelar Mihael Špindeleger (Michael Spindelegger). On je izjavio da mu nije jasno zašto borci za činovnička prava odjednom žele više, i to u situaciji kad neće biti lako da se izađe iz minusa državnog budžeta.
Nojgebauer, Špindelegerov partijski kolega i član ÖVP (u prethodnom sazivu austrijskog parlamenta, do oktobra 2013, bio je prvi potpredsednik parlamenta) naglašava da predstavnici sindikata činovnika ne traže nikakvo realno povećanje plata, nego samo žele da se očuva kupovna moć. Predlozi vlade bili su daleko ispod inflacije (2,33 odsto), podsećaju sindikalisti.
Nojgebauer kaže da su mnogi granski kolektivni ugovori u privatnoj privredi za sledeću godinu potpisani s povećanjima plata iznad dva procenta.
- Znam da vlada mora da pazi na finansije, ali zaposleni u državnim službama ne mogu biti rezerva od koje vlada uzima svaki put kad ima budžetski problem. Sindikat je spreman za nastavak pregovora u bilo koje vreme, ali i dobro pripremljen za sredu - poručuje Nojgebauer.
Eva Glavišnig
UBEĐUJEMO IH DA GLASAJU PROTIV
Eva Glavišnig (Eva Glawischnig), šefica austrijskih Zelenih, izjavila je da se nada da će poslanike vladajućih frakcija uspeti da nagovore da glasaju protiv usvajanja novog zakona o ministarstvima.
Poslovni magnat Hanes Androš (Hannes Androsch), socijaldemokrata, nekadašnji vicekancelar i ministar finansija, podseća da je ministarstvo nauke prvi put formirano 1970.
- Bio je to signal za budućnost. Velika koalicija, koja ga sada ukida, šalje nazadnjački signal - kazao je Androš.
Studenti organizovali „posmrtni marš“
Nova vlada je, inače, juče na putu ka sedištu predsednika Austrije bila praćena studentima demonstrantima, koji su protestovali protiv ukidanja Ministarstva nauke, odnosno pripajanja ovog resora Ministarstvu privrede.
U znak protesta zbog ukidanja Ministarstva nauke na zgradama svih univerziteta u Austriji podignute su crne zastave. Bio je to „posmrtni marš“, s mrtvačkim sandukom, svećama i knjigom saučešća. Za utorak po podne najavljene su masovne demonstracije u više austrijskih univerzitetskih gradova.
- Ukidanje Ministarstva nauke je crni dan za univerzitete u Austriji - naglasio je rektor bečkog Univerziteta Hajnc Engl.
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana