KORUPCIJA: I dalje ima prostora za mutne radnje političara!
BEČ - Nije baš sve tako transparentno.
Od početka 2013. na snazi je mnogo stroži zakon o dodatnim aktivnostima austrijskih poslanika, uključujući donacije i poklone, ali u propisima vezanim za aktivnosti partije i dalje postoje rupe koje omogućavaju zloupotrebe i korupciju. Dr Franc Fidler (Franz Fiedler), ugledni austrijski pravnik, bivši predsednik Računskog suda Austrije, a sada rukovodilac Transparensi internešenela za Austriju, upozorava da ni novi propisi nisu savršeni i da ostavljaju prostor za „mutne radnje“.
Članovi vlade privilegovani
On kao primer navodi članove vlade, koji, za razliku od poslanika, ne moraju da prijave sve dobijene poklone. Fidler kao očigledan primer uzima „naturalnu donaciju“, koju je 2004. tadašnji savezni ministar finansija Karl Hajnc Graser (Karl Heinz Grasser) dobio u obliku internet prezentacije koju mu je poklonilo Udruženja za podsticanje nove ekonomije. Šef ovog udruženja bio je tadašnji Graserov šef kabineta!
Fidler kritikuje i propise o ograničavanju troškova predizbornih kampanja, koji su sada ograničeni na sedam miliona evra, uključujući donacije. Naime, kao troškovi ne moraju da se navedu razni „komiteti podrške“, kao ni različite izborne platforme (izuzetak su izbori za predsednika Austrije). Ovakva selektivna troškovna inventura omogućava da partije dobiju mnogo veću vrednost od prikazane.
Nema legalnog „tova“ političara
Ono što je dobro, naglašava Fidler, jeste to što je novi zakon eliminisao mogućnost legalnog „tova“ političara. Takođe, zabrana „pomaganja“ političara od strane javnih preduzeća je takođe hvale vredna, smatra Fidler. Nadalje, Zakon o medijskoj transparentnosti onemogućava prethodno česte sadržajno prazne oglase, u kojima je glavni lik portret nekog ministra.
- Ovakvi oglasi su bili naprosto propaganda određenog ministra, odnosno njegove partije - kaže Fidler.
On takođe primećuje da su partije same uradile mnogo na „prosvećivanju“ svog kadra, jer im je sada mnogo jasnije šta je zabranjeno, pa su primetno pažljivije u svojim postupcima.
(M. I.)
Senat za transparentnost i građani
PARTIJE DA NE KRIJU REZULTATE ISTRAGE
U Austriji postoji Senat za transparentnost, koji odlučuje o tome da li su se partije i njeni funkcioneri ponašali u skladu sa Zakonom o političkim partijama. Fidler kaže da građanin može da sazna da li se protiv neke partije vodi postupak pred senatom, ali ne i kakva je bila odluka senata. Prema sadašnjim propisima, odluke senata postaju javne samo ako ih objavi partija čiji slučaj je razmatrao senat.- Ova polovičnost mora da se eliminiše - smatra Fidler.
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti