Dug Hipo platiće građani Austrije!
Savezni ministar finansija Mihael Špindeleger (Michael Spindelegger) u petak je odlučio da država Austrija preuzme dugove domaćeg gubitaša, nekadašnje koruške pokrajinske banke Hipo (Hypo Alpe Adria). Dugovi će biti preuzeti putem posebnog preduzeća za "razgradnju" ove banke, a po sadašnjem stanju, to je 17,8 milijardi evra koji će biti pripisani ukupnom državnom dugu, koji će na kraju platiti građani Austrije.
Mediji: Panična reakcija
Državni dug zemlje će zbog Hipo sa oko 74 odsto jednogodišnjeg bruto domaćeg proizvoda (BDP), skočiti na 80 odsto BDP. Ovakva odluka se očekivala. Rešenje u ovom pravcu je ministru finansija predlagao i specijalni tim eksperata, na čelu sa Evaldom Novotnijem (Ewald Nowotny), guvernerom Austrijske nacionalne banke.
Ervin Prel (Erwin Pröll), moćni donjoaustrijski pokrajinski čelnik i nekadašnji politički mentor Špindelegera u Narodnoj partiji (ÖVP), komentarisao je odluku ministra finansija kao izraz odlučnog "liderstva". Međutim, stavovi austrijskih medija koji prate ekonomiju i razvoj događaja u vezi sa ovom bankom nisu se ovog vikenda mnogo razlikovali u komentarima Špindelegerove odluke. Svi se slažu da ona uopšte nije bila izraz državničke odlučnosti. Reč je bila o usiljenoj reakciji, skoro paničnoj.
Banke kćerke
Špindeleger je prethodno planirao da uzme još nekoliko nedelja za razmišljanje o budućim opcijama rešavanja ovog problema. Međutim, nije imao toliko vremena. Prošle nedelje postalo je jasno da Hipu treba još 750 miliona evra dodatnog kapitala, koji banka nije imala, a mora da ga ima već ove nedelje kako bi isplatila dospele obaveze. Da Špindeleger u petak nije doneo ovu odluku, banka bi pala u nekontrolisanu insolventnost. To bi najverovatnije uzrokovalo ogroman šok u Koruškoj i celoj Austriji, ekonomski i politički.
Ovako će se Hipo postepeno "razgraditi". Formiraće se privatno-pravno "preduzeće za razgradnju", koje će preuzeti obaveze banke. Pre toga će se iz banke izdvojiti njene banke kćerke u jugoistočnoj Evropi (uključujući i onu u Srbiji), koje će se prodati kao što je već jednom indijskom investitoru prodata austrijska Hipo. Banke kćerke tako neće biti na udaru gubitaka. Štaviše, država namerava da od njihove prodaje dobije oko tri milijarde evra. Očekuje se da će ove banke biti prodate do sredine 2015.
Tera na razmišljanje
Austrijski eksperti slikovito su objasnili da je Austrija u situaciji poput jednog domaćinstva koje godišnje privređuje 20.000 evra, a koje sada odjednom umesto dosadašnjih 14.800 evra kredita mora da otplaćuje 16.000 evra.
Ako su kamate niske kao što su sada i ako pri tome domaćinstvo ima sigurne prihode i ugled kod bankara (kao što Austrija ima na međunarodnom tržištu kapitala), i ako je kredit dugoročan, onda domaćinstvo, odnosno Austrija, ne bi ni ubuduće trebalo da ima probleme u otplati duga. Ipak, dug od 80 odsto od ukupno stvorene vrednosti svih proizvoda i usluga u jednoj godini mora da natera Austriju na razmišljanje.
Savezni ministar pravde podržao kolegu
BRANDŠTETER: OVO JE NAJBOLJE MOGUĆE REŠENJE
Savezni ministar pravde Vofgang Brandšteter (Wolfgang Brandstetter), koji nije član partije, ali koga je u ovo ministarstvo doveo ÖVP, smatra da je rešenje za koje se odlučio njegov kolega Špindeleger trenutno najbolje moguće. Brandšteter je pri tome uveren da će se Austrija dogovoriti sa poveriocima da i oni učestvuju u sanaciji dugova. Naime, preduzeće privatnog prava se donekle razlikuje od forme državnog zavoda za otplatu dugova Hipa, tipu rešenja o kojem se često prethodno govorilo. Za razliku od državnog zavoda, privatno preduzeće za razgradnju banke u državnom vlasništvu ne daje neograničene državne garancije. Principijelno, ovo preduzeće može da bude oterano u bankrot. Da li će se za tako nešto kasnije odlučiti Austrija, u nekom možda pogodnijem trenutku, ostaje da se vidi.
SUTRA U 13.30: Predsednik Vučić sa predsednicom Državnog zbora Slovenije Klakočar Zupančič