Beč: Romi i dalje žive na društvenim marginama!
Povodom Svetskog dana Roma, 8. aprila, u Skupštini grada Beča održana je rasprava pod nazivom „Diskusija Roma“ (Roma Diskussion). Jedan od zaključaka je da su Romi kao najveća nacionalna manjina u Evropi i dalje marginalizovani, a zbog dugogodišnje diskriminacije pogođeni su visokom stopom siromaštva.
Da bi se poboljšao njihov položaj, Evropa je donela strategiju „Europa strategie 2020“. Austrija se 2011. godine obavezala da će doneti nacionalnu strategiju za integraciju Roma, u okviru koje je, pri kancelariji predsednika vlade, osnovana „Roma dijalog platforma“, gde predstavnici vlasti i romske zajednice mogu da razmenjuju ideje o projektima.
Malo vremena
Uvodnu reč imao je Rudolf Hundstorfer, savezni ministar za socijalna pitanja.
- Sva ova pitanja izuzetno su važna jer i dela i ideje su jedini pravi pokretači promena. Potrebne su nam ideje i rešenja, a na kraju i njihova implementacija. Romi u Austriji predstavljaju vrlo heterogenu grupu, što znači da se ne radi samo o austrijskim Romima već i doseljenicima, nomadima itd. U Austriji se podaci o etničkoj pripadnosti iz pravnih razloga ne sakupljaju. Prema nekim procenama, broj autohtonih pripadnika ove grupe je oko 5.000, ali tačan broj doseljenika se ne zna.
Predstavnici vlasti i romske zajednice, među kojima su Usnija Buligović, Sabrina Kopf, Rudolf Sarkozi (Rudolf Sarközi), Andrea Herle (Andrea Härle) i Roland Hanak, diskutovali su o nacionalnoj strategiji za integraciju Roma.
- Ukoliko se 2020. godina uzme kao cilj, onda je jasno da se za ovih šest godina ne mogu očekivati značajne promene. Neki veoma dobri projekti već se sprovode, ali mora doći do promene i na nivou čitavog društva. Pre svega, neophodna je oštrija borba protiv diskriminacije, kao i pružanje mogućnosti pripadnicima ove etničke grupe da dobiju predstavnike iz sopstvenih redova. Neophodno je da se nova, mlada generacija Roma pokrene i politički aktivira - rekla je za Kurir Sabrina Kopf.
Nasleđeni problemi
Jedan od projekata za integraciju Roma na tržište rada je i THARA (Tara), čiji je projektni koordinator Usnija Buligović. Projekat postoji već devet godina i nosilac je dobrotvorne organizacije „Volkshilfe“, koja je otvorena za sve Rome, nezavisno od statusa u Austriji. Glavni cilj ovog projekta je da se pomogne u uključenje u društvo i austrijski sistem onim Romima kojima je to potrebno. THARA apeluje da je Austriji potrebna strategija anticiganizma, kao i da Romi treba da su zastupljeni u svim oblastima i javnom sektoru. Neophodni su nacionalni planovi i, shodno tome, finansijska sredstva za sprovođenje konkretnih projekata.
Najnovija ispitivanja AMS pokazala su da broj nezaposlenih u Austriji nastavlja da raste. Na pitanje kako integrisati Rome u sistem rada, koji nastavlja da pokazuje slabosti, dok kvota nezaposlenosti i dalje raste, Sabrina Kopf kaže da „problem sigurno nije u Romima“.
- Problem je u tome što neka deca, koja možda ne poznaju jezik dovoljno dobro ili dolaze iz porodica u kojima su problemi sa obrazovanjem takoreći „nasledni“, jednostavno ne mogu da uspeju na tržištu rada. To je glavni problem, nezaposlenost mladih, i to je nešto što moramo zaustaviti, bez obzira na etničku pripadnost. Ipak, zaposleni u AMS s drugim maternjim jezikom osim nemačkog trebalo bi da budu primer ovim ljudima - kaže Kopfova.
Rudolf Sarkozi
POTREBAN EU KOMESAR ZA MANJINE
Austrijski Romi smatraju da su nedovoljno zastupljeni u Evropskoj uniji, te predsedavajući Saveta nacionalne zajednice Roma Austrije Rudolf Sarkozi zahteva, povodom predstojećih izbora za Evropski parlament, da se formira institucija evropskog komesara za nacionalne manjine. Prema njegovim rečima, na taj način bi se moglo pronaći održivo političko i društveno rešenje za Rome i Sinte u Evropi.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)