BIZNIS: Manastiri se udružili u lanac Klösterreich
Austrijski manastiri rado ugoste ljude koji žele da plate takvo gostoprimstvo, a 18 austrijskih rimokatoličkih manastira i još četiri u susednim zemljama (Nemačkoj, Češkoj i dva u Mađarskoj) organizovalo se u radnu zajednicu nazvanu Klösterreich. Ime je nastalo spajanjem reči Kloster (manastir na nemačkom) i nemačkog imena Austrije (Österreich).
Poslovno rečeno, Klösterreich je marketinška platforma preko koje se interno usklađuje turistička ponuda manastira, članova te radne zajednice, i sistematski tržištu nude različiti oblici manastirskog gostoprimstva i drugih aktivnosti namenjenih za goste. Interakcija gostiju s manastirima iz lanca Klösterreich može biti različita, ali svima je nekakav zajednički imenitelj put ka uravnoteženijem životu.
Odmor u manastiru
Iguman Kristijan Hajdinger (Christian Haidinger) iz manastira Altenburg u Donjoj Austriji, predsedavajući Konferencije muških monaških redova u Austriji i predsednik Klösterreicha, naglašava da gost u manastiru može biti svako, bez obzira na veru. Takođe, dodaje da je slogan „Gost u manastiru“ izabran za obraćanje onima koji žele da više dana konače u nekom od manastira Klösterreicha.
- Prvo smo mislili da ljude pozivamo sloganom „Odmor u manastiru“, ali smo odlučili da je bolje ljudima reći da želimo da budu naši gosti - kaže nam Hajdinger.
Poseta manastiru može biti jednodnevni izlet, ali i višenedeljni godišnji odmor.
- Kako tokom jednodnevne posete tako i tokom višednevnog boravka možete učestvovati u životu određene monaške zajednice, možete da pohađate kurseve obrazovanja ili umetničke radionice, da se molite, jačate zdravlje ili da se jednostavno opustite u miru i tišini - kaže nam Hajdinger.
Knajpove kure
U Austriji ukupno ima više ženskih manastira nego muških (120 prema 85). Jedan od ženskih redova koji deluje u Austriji su „Marijine sestre od Karmela“ (karmelićanke) u Gornjoj Austriji. One gostima nude kure po principima Sebastiana Knajpa (Sebastian Kneipp), rimokatoličkog paroha iz Nemačke iz 19. veka, utemeljivača takozvane Knajpove medicine. Reč je posebnim kupkama hladnom i toplom vodom, režimu ishrane i drugih aktivnosti koje treba da ojačaju zdravlje duha i tela.
Uopšte, gornjoaustrijske Marijine sestre od Karmela smatraju se ekspertima za tradicionalnu evropsku medicinu, čiji su glavni koreni upravo u manastirima. Kombinacija spiritualnosti i posta privlači sve više gostiju i u druge manastire Klösterreicha.
Nešto i za hedoniste
VINO I DIMLJENI ŠARAN
Neki austrijski manastiri poznati su po svojim vinima, na primer štajerski Admont, u kojem je red monaha benediktinaca. Njemu su vraćeni u vlasništvo veliki vinogradi u slovenačkoj Štajerskoj, pa sad i tamo benediktinci iz Admonta proizvode vrhunska vina. Manastir Cvetl u Donjoj Austriji poznat je i po dimljenom šaranu, specijalitetu koji se ne sme preskočiti tokom boravka u ovoj svetinji.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti