Bruka AP: Ubijeni ribari su Albanci
SKOPLJE - Skandal.
Američka nacionalna novinska agencija Asošijejtid pres (AP) napravila je tešku grešku objavivši da su prošlog četvrtka kod Skoplja ubijena petorica Albanaca, umesto petorica Makedonaca. Tu pogrešnu vest preuzela je većina svetskih medija, a mnogi je do danas nisu ispravili. Pojedinci u Makedoniji sumnjaju da je greška napravljena zlonamerno.
Izveštavajući o petostrukom ubistvu koje je potreslo celu Makedoniju i izazvalo nove međuetničke tenzije, AP je u prvi mah ceo svet izvestio pogrešno.
- Ribolovci Albanci pronađeni su mrtvi s prostrelnim ranama. Policija nije komentarisala navode da bi ubistvo moglo biti etnički motivisano - navela je američka agencija.
Kako je prenela makedonska televizija Kanal 5, grešku o etničkoj pripadnosti ubijenih načinilo je uredništvo AP u dopisništvu u Londonu. Nezvanično se u makedonskim medijima pojavila informacija da u originalnoj vesti, koja je poslata od dopisnika iz Skoplja, nema ni pomena da su ubijeni Albanci. Ta vest poslata je regionalnom dopisništvu AP u Atini, pa onda u London. Prema navodima makedonskih medija, ni u vesti koja je poslata iz Atine u London ne pominje se da su ubijeni ljudi albanske nacionalnosti.
Iako je AP posle nekoliko sati ispravio grešku u informaciji, mnogi smatraju da je nepravda načinjena Makedoncima velika jer i danas na sajtovima velikih svetskih medija može da se nađe pogrešna vest. Ispravku su objavili samo retki mediji.
Makedonski Kanal 5 juče je bezuspešno pokušao da dobije odgovor na pitanje da li je greška bila nenamerna ili AP vodi rat zloupotrebom informacija. Oni su pozvali direktora komunikacija AP u Njujorku Pola Kolforta i ostavili mu govornu poruku na telefonu, ali im se on nije javio.
Ovo su i nama radili: zapadna propaganda protiv srbije tokom 1999. godine
Albanska populacija
Pre NATO bombardovanja 1999, u zapadnim medijima iznet je niz dezinformacija o Kosovu. Među njima je bio i broj Albanaca u srpskoj južnoj pokrajini. Zapadni mediji navodili su da na Kosovu živi čak 90 odsto albanskog življa. Oni jesu bili većinsko stanovništvo, ali ih je bilo 78 odsto. Takođe, niko od stranih medija nije pominjao to da su Albanci manjina ako se uzme u obzir čitava teritorija Srbije.
Masakr u Račku
Hening Henš, nemački fotograf koji je bio posmatrač UN pre NATO intervencije, fotografisao je 45 Albanaca koje su Srbi ubili u mestu Račak, što je bilo povod za bombardovanje. Te žrtve su tada prikazane kao civili, ali je Henš nekoliko godina kasnije obelodanio i drugi set fotografija, koji je u to vreme bio zabranjen, a na kom se vidi da poginuli nose oznake UČK i da su imali lično oružje i municiju. On je izjavio da se tada nije radilo o masakru nevinih civila.
Proterano više nego što ih je bilo
Nekadašnji nemački ministar odbrane Rudolf Šarping na jednom od svojih redovnih dnevnih brifinga za javnost pred kraj NATO bombardovanja izjavio je da su Srbi s Kosova proterali 1,4 miliona Albanaca. Prema zvaničnim podacima pre NATO bombardovanja, na Kosovu je živelo 917.000 Albanaca. Poslednji popis koji je rađen u južnoj srpskoj pokrajini 1989. godine govorio je da ih ima 1,6 miliona, ali demografi tvrde da se veliki broj njih devedesetih iselio u inostranstvo.
Nestali
Bivši američki predsednik Bil Klinton za vreme bombardovanja SRJ izjavio je da je 100.000 Albanaca nestalo. Zapadni mediji mesecima su se pitali šta se dogodilo s toliko ljudi. U to vreme su posmatrači UN bili na Kosovu.
Topi izjavio saučešće
Predsednici Makedonije i Albanije Đorđe Ivanov i Bamir Topi založili su se juče u Skoplju da svaki kriminalni čin treba da se razjasni i da se krivci suoče sa pravdom. Ivanov i Topi razgovarali su i o prošlonedeljnom petostrukom ubistvu u okolini Skoplja, a predsednik Albanije je tom prilikom izrazio saučešće porodicama žrtava.
Zatvorili granicu
Prištinski dnevnik Zeri piše da je pogranična policija Makedonije vratila juče s granice nekoliko kosovskih građana koji su pokušali da uđu u Makedoniju. Pripadnici makedonske policije su im preporučili da se, ukoliko žele da uđu u Makedoniju, prethodno obrate makedonskoj ambasadi u Prištini.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta