Paranoja u Berlinu: Nemački mediji obelodanili da je kancelarka naredila detaljnu istragu o tome da li šef Kremlja pokušava da destabilizuje njenu zemlju utičući na nemačko javno mnjenje

BERLIN - Nemačka obaveštajna služba BND dobila je zadatak od vlade u Berlinu, na čijem je čelu Angela Merkel, da hitno istraži da li je Rusija angažovala svoje špijune, pre svega iz Komiteta državne bezbednosti (KGB), kako bi destabilizovala Nemačku, ali time i Evropsku uniju (EU).

Kako tvrde nemački mediji pozivajući se na izvore bliske vladi, sumnja se da se ruski predsednik Vladimir Putin služi svim mogućim propagandnim metodama kako bi uticao na nemačko javno mnjenje i tako urušavao zemlju iznutra.

Direktna naredba

- Berlin želi da zna da li je to deo određenog koncepta, zbog čega će proveru izvesti Federalna obaveštajna služba, koja je pod direktnom nadležnošću Kancelarije nemačke kancelarke i Federalne kancelarije za zaštitu Ustava - navode list Zidojče cajtung i nemačka državna televizija WDR, dodajući da je u posebnoj istrazi angažovano i Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke.
- Prema nekim informacijama, kancelarka i Kancelarija nemačkog federalnog predsednika imaju u tome ličnog interesa - prenosi Zidojče cajtung i naglašava da posebne zadatke u istrazi ima Klaus-Diter Friče, koji je odgovoran za koordinisanje specijalnih službi.

Nemoćni i slabi

Nemački mediji ističu da izgleda kao da je cilj Ruske Federacije u poslednje vreme da predstavi Nemačku i Evropsku uniju kao slabe, posebno zbog nemogućnosti rešavanja migrantske krize i niza incidenata povezanih s tim pitanjem. Naime, ruska javnost bila je nedavno veoma uznemirena što se Berlin nije na odgovarajući način poneo kad je u pitanju slučaj navodnog silovanja jedne devojčice (13) ruskog porekla u Berlinu nakon Nove godine. Moskva je tada tvrdila da su maloletnicu napali migranti nakon što je ona nestala na 24 sata, dok su nemački mediji navodili kako nema dokaza za to. Kasnije su preneli da mlada Ruskinja ipak nije bila silovana, što je navodno i priznala, a da je dan provela s dečkom Nemcem. Rusija ipak nije poverovala u taj scenario.
- U Nemačkoj živi oko 2,3 miliona ljudi poreklom iz bivših zemalja SSSR, tako da na njih takva propaganda može veoma lako da utiče i stvori im nezadovoljstvo usmereno ka nemačkim vlastima - podseća Zidojče cajtung.

Portparolka nemačke vlade tvrdi
VIRCOVA: PRIMETILI SMO TENDENCIOZNE NOVINARSKE TEKSTOVE

Portparolka nemačke vlade Kristijane Virc nije želela da komentariše navode nemačkih medija, rekavši da se to nikad ne čini kad je reč o obaveštajnim pitanjima. Ipak, samo je dodala da Nemačka uočava „tendenciozno“ izveštavanje u nekim ruskim medijima kad je u pitanju situacija u Ukrajini i migrantska kriza, ali da nema dokaza da su ruski mediji prekršili bilo koji zakon u Nemačkoj.

Odnos lidera
NEPRESTANO RAZGOVARALI, SVAĐALI SE I MIRILI

Nemačka se 2014. protivila uvođenju sankcija Rusiji zbog Ukrajine. Razlog je bilo to što Berlin zavisi od Moskve u ekonomskom smislu

Kasnije ih je ipak uvela, učinivši isto što i cela EU

Za Merkelovu su tada često govorili da je u odnosu prema Rusiji previše blaga

Tokom 2015. ona se 35 puta čula s Putinom

Kad je Rusija počela vojnu akciju u Siriji, Merkelova je to podržala: „Rat u Siriji ne može se dobiti bez Rusije“