Francuski predsednik priznao zločine nad stanovnicima Francuske Polinezije i zahvalio im na njihovom doprinosu jačanju odbrambene moći zemlje

PAPETE - Francuski predsednik Fransoa Oland priznao je juče da je njegova zemlja počinila zločine nad stanovnicima Francuske Polinezije, a onda im zahvalio na toj žrtvi.

Kako je objasnio, to je bilo neophodno da bi Francuska imala sposobnost takozvanog nuklearnog odvraćanja.

Obrada zahteva

- Priznajem da su nuklearne probe od 1966. do 1996. godine u Francuskoj Polineziji uticale na životnu sredinu i izazvale posledice po zdravlje stanovništva. Upravo zbog toga ćemo revidirati obrade zahteva za obeštećenje žrtava. Želim svečano da vam odam priznanje za doprinos koji ste i vi dali odbrani zemlje. Bez vas Francuska danas ne bi imala nuklearno oružje, a samim tim ni mogućnost nuklearnog odvraćanja - poručio je Oland juče na Tahitiju.

Tokom prve posete tom regionu on je rekao da je legitiman zahtev da Francuska plati nadoknadu za društvene i zdravstvene posledice nuklearnih eksplozija.

Inače, bivši francuski predsednik Žak Širak je 1996. zabranio nuklearne testove i odredio godišnju nadoknadu od 150 miliona evra, ali ona je smanjena na 84 miliona.

Bolje u Černobilju

Radijacija na Tahitiju u vreme nuklearnih proba bila je 500 puta veća od najviše dozvoljene, a u trenutku proba hidrogenske bombe 1.700 puta veća nego ona koju su zabeležili senzori tokom katastrofe u Černobilju 1986. Godišnje oko 600 ljudi u Francuskoj Polineziji oboli od raka, a njih 250 umre od posledica te bolesti.