FALE IM STANOVNICI: Ovo su gradovi koji će vam platiti da se doselite
Znate li da Aljaska od 1984. svakom građaninu plaća 1.200 dolara na kraju godine koju je tamo proživeo?
Prosto je neverovatno da je neko voljan da vam plati samo da biste se negde naselili i tamo živeli i radili. Slično se dogodilo u 14. veku pošto je "crna smrt" za sedam godina pokosila između 75 i 200 miliona Evropljana. Procenjuje se da je odnela između jedne i dve trećine stanovništva, pa više nije bilo dovoljno seljaka koji bi obrađivali zemlju.
Danas, nekoliko gradova širom Zapada je voljno da da bespovratne zajmove, zemljišta, kuće, šta god, samo da bi se popravila njihova katastrofalna demografska situacija. Detroit je uništila kriza, središte grada zjapi prazno, pa su gradske vlasti odlučile svakom doseljeniku da jamče 20.000 dolara bespovratnog zajma, po uslovom da tamo i ostane. Grad osim toga nudi i između 1.000 i 2.500 dolara godišnje pomoći za stanarinu i slično. Problem je što posla baš i nema, a i kriminal je znatno porastao.
Nju Hejven u SAD-u nudi besplatnu školarinu samo da kod njih diplomirate. Ili, ako je reč o neprofitnom univerzitetu, onda 2.500 dolara džeparca. Ako se tamo doselite, garantuje vam se 10.000 dolara kredita s kamatom od 0 odsto. A kredit ne mora da vratite dok tamo živite. Pa ako još odlučite energetski da obnovite svoju kuću, dobijate još 30.000 dolara.
Grad Market u Kanzasu? Reč je o pravoj pustagiji sa samo 600 i kusur stanovnika. Iz tog gradića ljudi beže još od početka 20. veka. Međutim, ko se tamo doseli dobija i besplatno zemljište.
Zemljište u Kanzasu deli i grad Linkoln. Aljaska je još konkretnija. Od 1984. ta američka savezna država plaća svojim građanima koji tamo provedu celu godinu i žele da se zadrže. Za ovu godinu iznos bi trebalo da bude oko 1.200 dolara.
Harmoni u Minesoti sufinansiraće gradnju doma sa 12.000 dolara i pokloniti zemlju, kao i još neki gradići po Srednjem zapadu, a Nijagara Fols u državi Njujork spreman je da plati 7.000 dolara kroz dve godine, pod uslovom da stanujete u slabo naseljenim četvrtima.
Za gradić Kaitangatu na samom jugu Novog Zelanda nedavno je objavljena netačna vest da doseljenicima plaća 165.000 dolara. Ono što je tačno, jeste da svakom doseljeniku daruje kuću i zemljište u toj vrednosti, pa zapravo dođe na isto. Tasmanija u Australiji nije baš tako darežljiva, ali ipak nudi farme, sasvim opremljene, u pola cene od stvarne vrednosti.
Kanada se ipak čini kao najlakša za selidbu. U najgorem slučaju zemljište će morati da se kupi, ali po simboličnoj ceni.
(Express.hr)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti