Samaras (61) je sastavio vladin tim od 38 članova, uglavnom kadrova njegove desničarske Nove demokratije koja je pobedila na ponovljenim prevremenim poslaničkim izborima 17. juna, i u Vladi ima 10 od 17 portfelja

ATINA - Novi, konzervativni premijer Grčke Andonis Samaras danas je objavio sastav svoje vlade nacionalnog jedinstva čiji je prioritet ponovno pregovaranje sa EU i MMF o planu mera štednje.

Grčka želi da "revidira" Memorandum sklopljen sa poveriocima, "bez ugrožavanja svog evropskog puta ili svog ostanka u zoni evra", piše u programskoj izjavi trojne koalicione vlade koju čine konzervativna, umereno levičarska i socijalistička stranka.

Posle izlaska iz dvomesečnog političkog vakuuma, Grčka, finansijski izmučena i ekonomski srušena, postavila je za cilj da dobije produženje roka za dve godine, do 2016, da uredi svoje javne finansije, i dobije još 20 milijardi evra.

Samaras (61) je sastavio vladin tim od 38 članova, uglavnom kadrova njegove desničarske Nove demokratije koja je pobedila na ponovljenim prevremenim poslaničkim izborima 17. juna, i u Vladi ima 10 od 17 portfelja.

Bankar Vasilis Rapanos (65), veteran upravljanja grčkom privredom, blizak socijalistima, dobio je ključnu funkciju ministra finansija.

Uz njega će, kao pomoćnik, biti upola mlađi Hristos Staikuras (38), blizak savetnik Samarasa. Konzervativac Dimitris Avramopulos, nekadašanji gradonačlenik Atine, poslanik i ministar turizma, dobio je portfelj spoljnih poslova u timu kojim dominiraju desničari, uz podršku socijalističkog PASOK-a i umerene levičarske stranke "Demokratska levica" (Dimar).

Portfelj za reformu javne uprave, od ključnog značaja za veliki projekat modernizacije državnog aparata, poveren je manje poznatoj ličnosti sa levice, Andonisu Manitakisu. Vlada namerava da "ne ugorzi očigledne ciljeve smanjenja budžetskog deficita, kontrole duga i sprovođenja strukturnih reformi", piše u programskoj izjavi, donetoj u obliku političke platforme tri stranke vladajuće koalicije.

Ministri finansija evrozone sastaju se danas popodne u Luksemburgu da bi razgovarali o krizu u Španiji i na Kipru, ali i o Grčkoj. Program pomoći Grčkoj je "uglavnom iskočio iz šina" i treba "ozbiljno pregovarati" ovog leta, birajući između novih mera štednje i produžavanja rokova Grčkoj, rekao je za AFP Tomas Vizer, predsednik radne grupe zone evra koju čine visoki zvaničnici odgovorni za pripremu sastanaka ministara finansija evrozone.

Grčka je već dobila dva međunarodna kredita od ukupno 347 milijardi evra, do 2015, uz otpis skoro trećine duga što čini oko 107 milijardi evra. To je ravno jednom ipo BDP-u Grčke.

Grčki zahtev za produžavanje roka za dve godine za prilagođavanje budžeta je u prograsmkoj izjavi koalicione vlade. Produžavanje za godinu dana je već predviđeno u Memorandumu, ali kao nepovoljna mogućnost. "Dobijanje produženja roka neće biti teško, ali to će zahtevati novu pomoć od 20 milijardi evra do 2015, jer Grčka ne može doći do novca pozajmljujući na tržištu", objasnio je za AFP jedan bivši savetnik Lukasa Papadimosa, donedavnog šefa "tehnokratske" vlade.

Međutim, poverioci žele da najpre vide ishod revizije stanja Grčke posle pauze u akivnosti države od aprila, zbog izbora. Delegacija trojke poverilaca (EU-ECB-MMF) očekuje se u Atini da proceni to stanje. Svi indikatori su u crvenom: BDP pada ka minus 7 odsto ove godine, posle kumulativnog pada od 10,2 odsto u periodu 2010-2011, nezaposlenost je dostigla 22,6 odsto, a banke svakodnevno slabe zbog povlačenja štednih i uloga preduzeća.

Nova vlada ima 38 članova, od kojih su 17 ministri, 14 državni sekretari, 7 zamenici ministara, a uz njih predstavnik za štampu. U njoj su samo dve žene - Olga Kefalojani, ministarka turizma i Fotini Skopuli - generalni sekretar za zdravstvo. Ministar odbrana je Panos Panajotopulos, nekadašnji TV-voditelj, poslanik i ministar rada u vladi desnice. Po zahtevu brodovlasnika obnovljeni portfelj trgovačke mornarice koji je ukinula prethodna socijalistička vlada, preuzeo je Kostas Musurulis, takođe s desnice. Nova vlada danas polaže zakletvu i odmah počinje rad prvim sastankom.