Grupa američkih arheologa primetila je sredinom osamdesetih godina prošlog veka na satelitskim snimcima poluostrva Jukatan u Meksiku gotovo savršen krug, obima 200 kilometara.

Ispostavilo se da je reč o krateru koji je nastao od udarca asteroida.

Asteroid se duboko zario u zemlju jer je krater dubok 30 kilometara. Od siline udarca, tlo oko njega ponašalo se kao kad se kamenčić baci u baru.

Ovaj udarac je promenio svet do neprepoznatljivosti. Temperature su se toliko spustile da je 75 odsto života na Zemlji nestalo, uključujući i dinosaure.

Međutim, sve dok 1991. nisu objavljeni rezultati istraživanja ovaj krater, koji je dobio ime Čikšulub, nije bio preterano zanimljiv.

screenshot-11.jpg
Printscreen YouTube/Noticieros Televisa 

Danas se na tom mestu nalazi muzej otvoren 2018. godine, zajednički projekat meksičke vlade i najvećeg tamošnjeg univerziteta, UNAM, a cilj je da se ljudi vrate 66 miliona godina u prošlost, kad je asteroid obima 12 kilometara promenio istoriju sveta i ostavio posledice koje su se osećale nekoliko miliona godina.

Ali glavna stvar - ostaci asteroida - i dalje je bezbedna u dubinama Čikšuluba.

Može da se zaroni onoliko kolika je dubina prelepih plavih laguna, u kojima turisti plivaju s ribama, blaženo nesvesni drame koja se davno tu odvijala. Danas su te lagune, nastale udarcem asteroida, glavni zaštitni znak Jukatana i velika turistička atrakcija.

Kurir.rs/Dnevno.hr