BORIO SE ZA TRI DRŽAVE! Ratovao protiv RUSA kao finski vojnik, bio član HITLEROVE SS JEDINICE, pa pristupio vojsci SAD!
Kada se Leri Torn 1954. godine prijavio u američku vojsku kao redov, već je bio ratni heroj... Istina, neke druge zemlje. Razlog tome je bila činjenica da mu je pravo ime bilo Lauri Torni, da je bio Šveđanin i da se borio protiv Sovjeta dobar deo svog života.
Leri Torn je rođen u Finskoj 1919. i kada mu je bilo 19 godina mobilisan je kako bi se borio protiv Sovjeta u tzv. Zimskom ratu 1939-1940, piše Biznis insajder.
Borio se za Fince…
Brzo je napredovao do ranga kapetana i tako je i dočekao Drugi svetski rat koji su Finci zvali “produženim ratom”. Zajedno sa nacistima Torn je nastavio da se bori protiv Sovjetskog Saveza.
Tokom 1944. odlikovan je Manerhimovim krstom, finskom verzijom Medalje časti koja se dodeljuje za hrabrost prikazanu tokom bitke.
… pa za Hitlera
Nesrećno po Torna, Finska je na kraju ipak pala pod komunističku vlast 1944. ali, umesto da se preda, Leri se pridružio nemačkim SS divizijama kako bi mogao da nastavi da se bori protiv Rusa.
Nakon 1945. i Nemačka je kapitulirala, a kapetan Torn je uhapšen od strane Britanaca. Finci su ga osudili na šest godina zatvora zbog izdaje, bez obzira što je bio njihov odlikovani heroj. Ipak, odslužio je samo polovinu te kazne jer ga je pomilovao finski predsednik 1948. godine.
… pa za Amerikance
U junu 1950. Kongres SAD je usvojio zakon koji je dozvolio strancima da pristupaju američkoj vojsci i, nakon pet godina službe, tako dobiju državljanstvo. Negde u to vreme formirane su i specijalne jedinice, a stotine istočnih Evropljana su pohrlile ka “obećanoj zemlji”. Među njima je bio i Torn.
Spretni i iskusni vojnik se brzo izdvojio iz mase ljudi koji su novu šansu tražili u američkoj službi. Iako se prijavio kao redov, ubrzo je postao instruktor, predajući novajlijama sve – od preživljavanja do gerilskih tehnika ratovanja.
Do rata u Vijetnamu ponovo je, ovog puta u američkoj vojsci, imao čin kapetana. Tokom prvih godina, odlikovan je više puta i među pripadnicima Specijalnih službi važio je za živu legendu. Oktobra 1965. bio je u helikopteru koji se srušio iznad Južnog Vijetnama i proglašen je, prvo nestalim u akciji, a onda i mrtvim.
Tornova spretnost i lukavost, dovele su do toga da su mnogi godinama verovali da je preživeo pad, da se sakrio ili da je zarobljen. Nakon što su pronađeni ostaci helikoptera, otkriveni su i tela svih nastradalih, osim Torna, što je samo pospešilo mit o ovom čoveku.
Ostaci otkriveni 1999. godine, decenijama posle nesreće, u Vijetnamu zaključili su ovu priču. DNK analiza potvrdila je da pripadaju Lari Tornu, i sahranjeni su uz vojne počasti u Americi 2010. godine.
Kurir.rs/Istorijski zabavnik
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega