Fiko nam se opet slik’o
SARAJEVO - Medijski rat.
Fotografija neuhranjenog Fikreta Alića, koja je pre dve decenije obišla i šokirala svet kao navodni dokaz da postoje srpski logori smrti u BiH, bila je medijska bomba koja je promenila tok rata u Bosni, a sada je dobila nastavak.
Skoro 20 godina kasnije Alić je u pratnji novinara britanskog tabloida San posetio ostatke tadašnjeg izbegličkog kampa Trnopolje i ispričao tužnu priču.
- Za ovih 20 godina nikad nisam mirno spavao. Doktori su pokušavali da mi pomognu različitim lekovima, ali noćne more ne prolaze - kaže Alić za San.
Srpski logori su u građanskom ratu u BiH poslužili zapadnim medijima - koji su često koristili laži i neproverene informacije - da okrenu javno mnjenje protiv Srba.
Za „sliku koja je prevarila svet“, fotografiju izgladnelog čoveka iza bodljikave žice, Fikreta Alića, tvrdilo se da je prevara. Priču su napravili Peni Maršal sa britanske televizije ITN i Ijan Vilijams s Kanala 4, a u svetu je objavljena 6. avgusta 1992. Na originalnoj slici ovaj čovek je okružen ljudima koji nisu tako mršavi kao on. Tvrdilo se da Fikret Alić nije zatvorenik već izbeglica, a logor Trnopolje izbeglički kamp, a ne zatvor.
Peni Maršal i Ijan Vilijams su, pričalo se, na insistiranje svojih urednika tražili logore smrti u Bosni i rečeno im je da se u London ne vraćaju bez takvog materijala. Poslednjeg dana još nisu imali priču, pa su, navodno, iskoristili izbeglički logor Trnopolje. Ušli su na susednu livadu ograđenu žicom i pozvali izbeglice da razgovaraju s njima. Sve su to snimali i sutradan je materijal poslat u Englesku, gde je i emitovan. Javnost je poverovala da Srbi drže izgladnele muslimane iza bodljikave žice, što je izazvalo veliko negodovanje javnosti i okrenulo javno mnjenje protiv Srba.
"VIDE DA SRBIJA NAPREDUJE BRŽE OD NJIH" Predsednik Vučić o napadima iz Zagreba: "Srećan sam što mi nemamo tu vrstu frustracije i kompleksa kako oni imaju prema"