PANDEMIJA I AMERIČKE SANKCIJE SATIRU KUBU: Narodne kuhinje pune, verske organizacije rade posao države
Godine sankcija i pandemija koronavirusa žestoko su uzdrmale već načetu ekonomiju Kube.
"Naoružan" ogromnom drvenom varjačom, kuvar Pepin meša 136 kilograma mlevenog mesa sa paradajz sosom. Ovo jelo će verska organizacija u čijoj kuhinji radi, podeliti siromašnim stanovnicima Havane, njih 2200.
Pre pojave koronavirusa u martu 2020. godine, nekih 700 ljudi je svakog dana dolazilo u narodnu kuhinju Kisikaba. Ekonomska kriza izazvana pandemijom i američkim sankcijama dovela je do toga da broj korisnika "eksplodira".
"Pepin" je nadimak Pedra Pabla Vaskeza, kuvara u narodnoj kuhinji koju je projekat Kisikaba otvorio u jednom od najsiromašnijih kvartova kubanske prestonice - u Los Sitiosu.
"Bio sam klinac na ulici, bez posla i sa mnogo problema... Kum me je doveo ovde i zahvaljujući njemu sam bolja osoba", rekao je Frans presu Pepin koji od ranog jutra radi u maloj kuhinji.
Kum koga pominje je Enrike Aleman, direktor projekta i lider duhovne organizacije koja pomaže samohranim majkama, porodicama zatvorenika, HIV pozitivnim osobama, alkoholičarima i beskućnicima.
"Porast potražnje za narodnim kuhinjama je posledica (američke) blokade u jeku pandemije", rekao je Aleman dok sedi u svojoj kancelariji, nekadašnjoj kući Kisi robova koji su u 16. veku stigli iz Angole i koja je sada pretvorena u muzej u vlasništvu njegove porodice od 1932. godine.
"A ovo je samo jedan od 61 siromašnog kvarta Havane", dodao je on.
Ekonomski program vlade
Posle istorijskih demonstracija u julu, kada su hiljade Kubanaca izašli na ulice uzvikujući "Gladni smo!" i "Sloboda", predsednik Migel Dijaz-Kanel je odredio šezdesetak siromašnih krajeva Havane kao prioritete socijalnih progrmaa.
"Najviše akcija povezano je sa socijalnim pitanjima i time da ona budu dostupna svima a to su bodege (gde se hrana prodaje jeftinije), ordinacije, parkovi za decu i jeftino stanovanje", rekao je u oktobru guverner Havane Reinaldo Garsija.
Vlada je program pokrenula u trenutku najgore ekonomske krize u poslednjih 27 godina. BDP je pao 11 procenata 2020. i to je najteže pogodilo najsiromašnije.
U Los Sitiosu, vode i struje često nestaje, a sve je teže nabaviti hranu. Kvartovska narodna kuhinja ne dobija nikakva sredstva od države i finansira se preko verskih organizacija, kroz donacije i poklone.
Na stolu u kuhinji, postavljene su kutije različitih veličina i na njima su imena "vlasnika" - Ester, Lesida... ili samo brojevi - 19, 92...
Izabela Antomarči (70) ovde radi 30 godina i starom metalnom kutlačom sipa meso i žuti pirinač u kutije.
Ova kuhinja je namenjena "beskućnicima, onima koji žive na ulici, koji nemaju porodicu, nemaju gde da žive, koji su izbačeni iz svojih kuća i dođu ovde po malo hrane", kaže Antomarči koju svi ovde zovu "tia" (tetka).
Korisnici kuhinje strpljivo čekaju da im volonter podeli njihove posude.
U zemlji od 11,2 miliona stanovnika, verske organizacije - i to samo one autorizovane, krpe rupe koje država, na čelu sa Komunističkom partijom, ne može da zapuši.
Uprkos pokušajima da se religija iskoreni, čak 70 posto populacije veruje - u kombinaciju katoličkih i evangelističkih doktrina i afričkih i spiritualističkih učenja.
Za razliku od opozicije koja traži slobodu i optužuje vladu da je ona kriva za ekonomske poteškoće, Kisikaba projekat potpuno podržava kubansku revoluciju, kaže njihov lider.
Bonus video:
Kurir.rs/AFP
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega