KUBA I VENECUELA NA PROVERI ZBOG PRETNJI MOSKVE O RAKETAMA NA KARIBIMA: Vašington obnovio izviđačke letove oko ostrva!
Sergej Rjabkov zamenik šefa ruske diplomatije Sergeja Lavrova i glavni pregovarač sa NATO paktom i američkom delegacijom o širenju alijanse na istok i raketnom razoružanju, prošle nedelje je svega dan posle propasti razvgovora u Briselu rekao državnoj agenciji RIA novosti na pitanje da li će se posle propasti pregovora ruska vojna infrastruktura razmesti na Kubi i u Venecueli rekao "Ne želim ništa da potvrdim ili odbacim".
Međutim, Ameikanic po svemu sudeći nius časili ni časa, već su podigli svoj izviđački avion RC-135W koji je leteo uz obalu Kube. U ovokj akciji izviđaćkog leta pored obala Kube nalazila se i avio cisterna KC-135 R Stratotanker koja je na pola puta između SAD i ovog karipskog ostrva dopunila gorivom avion.
Pomenuti izviđački let dogodio se 14. januara ove godine. RC-135W leteo je na visni od7.315 metara , a avio cisterna tokom osmatračkog leta na visini od 10,973 metra.
S ovom akcijom kako pišu ruski mediji Vašington je započeo obaveštajnu aktivnost na Karibima, pre svega nad Kubom, ali i Venecuelom.
Već se sad nagađa da će izviđački letovi postati uobičajena aktivnost, kao što se trenutno dešava iznad Crnog mora i poluostrva Krim, koje je anektirala Rusija 2014.
Inače, zanimljivo je da kako prenosi portal topcor.ru da je prošle nedelje ruski Tu-154 koji pripada inače ruskoj Federalnoj službi bezbednosti FSB leteo između Kube i Venecuele, a tri dana ranije taj isti avion leteo je iz Nikaragve za Havanu. Otuda su krenula i nagađanja i spekulacije da Rusija preduzima već određene aktivnosti na ovu temu.
Ranije zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov nije isključio mogućnost razmeštanja ruskog naoružanja na Kubi i drugim zemljama Latinske Amerike. Raspoređivanje ruskih projektila na Kubi može biti odgovor NATO-a na pojačanu aktivnost alijanse u Ukrajini i baltičkim zemljama.
Reagujući na takve izjave Kremlja, američki državni sekretar Entoni Blinken istakao je rešenost Sjedinjenih Država da se suprotstave „ruskoj pretnji“ na zapadnoj hemisferi i spreče snabdevanje Kube i Venecuele ruskih projektila i stvaranje raketne krize slično onoj koja se dogodila 1962. U tom cilju, američki izviđački avioni verovatno podstaknuti Kubanskom raketnom krizom ne prepuštajući ništa slučaju obnovili su za sad skromno iziđačke letove.
Kurir.rs/A.Mlakar
VUČIĆ SA ČUVENIM PROFESOROM NASTARIJEM: Energija, hrana, voda, uz stabilne javne finasije, biće najvažniji elementi za razvoj i uspeh država u svetu budućnosti