KAKO IZGLEDAJU FUTURISTIČKA UTVRĐENJA SUPERBOGATAŠA: Luksuzni bunkeri s vatrenim prstenovima mogu da izdrže i UDARE BOMBI (VIDEO)
Sve više superbogataša svoje egzistencijalne strahove ne može da ublaži samo gradnjom neprobojnih sigurnih soba u podrumu, već se okreću izgradnji pravih bunkera koji mogu da izdrže bilo šta osim totalnog nuklearnog Armagedona!
Na današnjem tržištu luksuznih nekretnina bunkeri su postali visokotehnološki rajevi, u nekim slučajevima narasli do te mere da čitave kuće postaju prave tvrđave 21. veka.
Poslednjih godina superbogati u svojim tvrđavama više pažnje polažu na zabavne sadržaje, navodi Al Korbi, koji je već pola veka vrhunski stručnjak za bezbednost, predsednik i osnivač kompanije SAFE (Strategically Armored & Fortified Environments), sa sedištem u Virdžiniji.
„Ako ćete već moći da preživite pod zemljom, želimo i da se dobro zabavljate.“
Korbi, koji je pomogao da se obezbedi privatna kuća industrijalca, milijardera Mukeša Ambanijaod od 27 spratova u Mumbaiju (čiji je sin Anant nedavno dospeo na naslovne strane svojim raskošnim svadbenim proslavama), trenutno radi na prostranoj kući na šumovitom placu od 80 hektara, negde u Sjedinjenim Državama.
Sama kuća, rekao je Korbi u intervjuu za Si-En-En, biće izuzetno obezbeđena, sa vratima otpornim na eksploziju, nelomljivim prozorima i biometrijskim sistemima za otvaranje vrata.
Zatim tu je jarak dubok devet metara sa pokretnim mostom, vodeni topovi koji mogu da obore helikoptere, bespilotne letelice ili padobrance, i zapaljiva tečnost koji se može automatski raspršiti po površini veštačkog jezera i zapaliti da stvori odbrambeni vatreni prsten.
„Pogledajte srednjovekovno doba, jarak je bio jedna od najvažnijih odbrambenih strategija“, napominje Korbi.
„Ali tada nisu imali džet skije.” Korbijev klijent, poslovni mogul i strastveni ljubitelj vodenih sportova, video je dvostruku namenu svog opkopa i planira da ga koristi i kao trkačku stazu za svoje drugare.
Veoma bogati su oduvek bili mete, bilo od uljeza, kidnapera ili ubica. Sada su strahovi narasli i uključuju antikapitalističke aktiviste, ekstremne vremenske prilike uzrokovane klimatskim promenama, teroriste, nepredviđene apokaliptične događaje – i višegodišnju pandemijsku pretnju koja je postala previše realna 2020.
"Kao Ric-Karlton, pod zemljom"
Korbi, koji je takođe izgradio podzemne tunele za evakuaciju koji su istovremeno i staze za karting, rekao je da njegovi klijenti niz zainteresovani za utilitarni dizajn u sigurnim prostorima.
Čak i pre 50 godina, on kaže da su tradicionalni bunkeri izgledali kao vrhunski hoteli — "nešto kao Ric Karlton, pod zemljom".
Ali sada bi se njegovi najbogatiji klijenti rugali takvoj skromnosti.
Potražnju pokreće i želja za nadmetanjem među superbogatima. Pošto su se prošle godine pojavili izveštaji o ogromnom kompleksu koji osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg gradi na Havajima, a koji, kako je otkriveno u urbanističkim planovima, uključuje podzemno sklonište od 465 kvadratnih metara u koji je smešten stambeni prostor i tehničke prostorije koje služe za održavanje funkcionisanja bunkera, kao i prolaz za beg.
Bil Gejts navodno ima bunkere ispod svih svojih mnogobrojnih domova.
Grejm Haris, suosnivač i partner u SHH Architecture and Interior Design u Londonu, jednom od vodećih svetskih dizajnerskih studija visoke neto vrednosti, rekao je da se i oni suočavaju sa promenljivim zahtevima. Ne tako davno, klijenti su obično želeli da grade kupatila u svojim stanovima koji će izdržati bilo koju vrstu pretnje. Unutrašnji zidovi bi bili napravljeni od betona, a sigurna vrata su dizajnirana da se stapaju sa dekorom kuće. Bolje biti u mogućnosti da dođete do susedne kuće kroz tajni prolaz nego da pokušavate da trčite u udaljeni podrum.
„Sada su zahtevi značajno porasli kako po veličini, tako i nameni“, dodaje Haris koji često mora da obezbeđuje ceo stambeni prostor, a ne samo kupatilo. „Takođe smo uradili kuću u Hajgejtu (otmeno područje severnog Londona) gde je bioskop u stvari bila sigurna soba sa sopstvenim odvojenim dovodom filtriranog vazduha, sigurnim vratima, čajnom kuhinjom i potpuno opremljenim prostorom u kojem je porodica mogla da boravi duše od nedelju dana.”
Drugi klijent je svoju umetničku galeriju od 300 kvadratnih metara pretvorio u sigurnu sobu, koja je takođe imala odvojeno napajanje. Da bi takvi prostori bili udobni, na plafon se ugrađuju pametni „krovni prozori“ koji oponašaju spoljašnje vremenske prilike, obasipajući podzemne enterijere u stalno promenljivom „prirodnom“ svetlu.
Akvarijumi za ajkule, strelišta i simulatori
Tajna vrata i prolazi postali su podjednako poželjna novina za pokazivanje gostima posle večere kao i vitalna bezbednosna karakteristika. Specijalizovana kompanija Creative Home Engineering u Arizoni nedavno je izgradila džinovski kamin koji se okreće kako bi otkrio podzemni ulaz u streljanu.
U drugoj kući, stara britanska telefonska govornica je projektovana tako da kada se unese ispravan kod na tastaturi, stakleni prozori postaju neprozirni, a zadnji zid se otvara i otkriva tobogan koji vodi do bezbednog podrumskog kompleksa koji uključuje simulator leta i bazen za ajkule.
Korbi napominje da su milijarderi oduvek bili mudri kada se radi o bezbednosti, ali da im se u poslednje vreme sve više obraćaju milioneri koji su dosada bili zadovoljni standardnim bezbednosnim merama. Za ovo tržište postojeće sobe mogu da se obezbede i za nekoliko hiljada dolara. Za stotine hiljada, montažni modularni čelični bunkeri mogu se spustiti u zemlju ispod novoizgrađene kuće.
Korbi objašnjava da njegovi klijenti jednostavno kupuju vreme: „Ako neko provali noću, on će ući, ali neće moći da uđe u spavaću sobu, u kojoj će porodica biti bezbedna dovoljno dugo da policija završi sa kafom i krofnama.”
Na bogatijem kraju spektra, milijarderi su sve paranoičniji u pogledu pretnji po njihovo zdravlje, bilo da su to posledica bioterorističkih napada, virusnihpandemija ili staromodnih srčanih insuficijencija i nesreća.
Kovid je dao veliki podsticaj ovom delu poslovanja kompanije SAFE, koji sada vodi Korbijeva supruga Naomi, registrovana medicinska sestra.
Neke od prostorija čiju izgradnju je nadgledala, opremljene su kao operacione sale u najboljim bolnicama, sa komorama za dekontaminaciju, ormanima lične zaštitne opreme i apotekama opremljenim lekovima za hitne slučajeve, kao i vitaminskim jedinjenjima prilagođenim vlasnicima da im pomognu da izdrže dugi periodi u izolaciji.
„Zaboravite nuklearne bombe, stvar za koju treba da se pripremimo je stvarni život“, ističe Korbi.
„Kada bih morao da biram da li da potrošim novac na bunker ili medicinsku opremu, znam šta bih uradio. Dani kada je bilo dovoljno da u bunkeru ostavite paket prve pomoći i da mislite da ste bezbedni, davno su prošli.“
VUČIĆ RAME UZ RAME SA SVETSKIM LIDERIMA: Predsednik na Samitu Evropske političke zajednice o ozbiljnim izazovima i sukobima sa kojima se suočava ceo svet (FOTO)