U martu 2023. MKS je izdao nalog za Putinovo hapšenje pod sumnjom za nezakonito deportovanje dece i ilegalno prebacivanje Ukrajinaca u Rusiju.

Mongolija je uverila ruskog predsednika Vladimira Putina da neće biti uhapšen zbog ratnih zločina u Ukrajini po nalogu Međunarodnog krivičnog suda, piše Blumberg.

Službenici Ministarstva spoljnih poslova Mongolije sastali su se 30. avgusta sa predstavnicima stranih ambasada kako bi im objasnili Putinovu posetu, koja se odnosi na svečane događaje povodom 85. godišnjice „zajedničke pobede sovjetskih i mongolskih trupa protiv Japanaca na reci Halhin-Gol“.

Prošle godine, Putin je preskočio samit lidera BRIKS-a u Južnoj Africi pošto je Južna Afrika jasno stavila do znanja da će morati da se pridržava naloga Međunarodnog krivičnog suda kao država članica.

profimedia0267399034.jpg
Profimedia 

Ruski predsednik takođe nije otišao na samit G20 prošle godine u Indiji, iako nije članica ISS.

Brazil je pozvao Putina na samit G20, iako je predsednik Lula da Silva rekao da je na pravosuđu da odluči da li će uhapsiti Putina jer je zemlja potpisnica Rimskog statuta.

Sud je prvobitno planirao da naloge za hapšenje zadrži u tajnosti, ali je odlučio da ih oslobodi kako bi pokušao da zaustavi dalje zločine.

Putin i komesar ruskog predsednika za decu osumnjičeni su za ratne zločine – nezakonitu deportaciju i preseljenje stanovništva, uključujući decu, sa okupirane teritorije Ukrajine najmanje od 24. februara 2022. godine.

Međunarodna poternica za ruskim predsednikom Vladimirom Putinom i ombudsmanom za decu Marijom Lvovom-Belovom raspisana je doživotno.

Kurir.rs/Kijev post/Preneo: P. P.

Bonus video:

04:27
"PUTIN POISTOVEĆEN SA NAJVEĆIM TERORISTIMA, ON JE PRETNJA BROJ 1" Lunić na samitu NATO: Zapadni Balkan na udaru HIBRIDNIH PRETNJI Izvor: Kurir televizija