u samom gradu u posleratnim godinama živi srpsko stanovništvo uglavnom starije životne dobi

SARAJEVO - Na području Kantona Sarajevo gotovo da nema dece srpske nacionalnosti u osnovnim školama, a u samom gradu u posleratnim godinama živi srpsko stanovništvo uglavnom starije životne dobi, jer nema značajnijeg povratka.

Zbog toga uvođenje nacionalne grupe predmeta za Srbe treba posmatrati sa tog stanovišta, rekao je izvršni direktor Demokratske incijative sarajevskih Srba /DISS/ Jovo Janjić, osvrćući se na nepoštovanje privremenog sporazuma o zadovoljavanju prava dece povratnika u Federaciji BiH.

S obzirom na to da u FBiH i dalje ima više od deset škola sa spornim nazivima, Janjić je ocenio da nazivi škola treba da budu usklađeni sa nacionalnom strukturom stanovništva.

Na području Republike Srpske u 20 škola nastava se odvija po planu i programu iz FBiH na osnovu Privremenog sporazuma o zadovoljavanju posebnih potreba i prava dece povratnika iz marta 2002. godine.

U školama u FBiH, međutim, učenici srpske nacionalnosti ne izučavaju nacionalnu grupu predmeta po nastavnom planu i programu RS, osim delimično u opštinama Drvar i Bosansko Grahovo, pišu banjalučki mediji.

Kako je istaknuto, iako je prošlo skoro deset godina od stupanja na snagu obaveze promene imena škola u skladu sa sporazumom, još je neizvesno i kada će biti promenjeni sporni nazivi deset škola.