Iz uprave grada navode da godišnji porast broja dece školskog i predškolskog uzrasta iznosi 2500, što predstavlja
veliki izazov vlastima u obezbeđivanju školskih mesta.

Tako se grad oslanja na proširenje i sanaciju postojećih objekata kao i izgradnju novih škola po uzoru na obrazovne kampove.

"Mi sada živimo u gradu sa 1,8 miliona stanovnika", rekla je savetnica za obrazovanje Sandra Frauenberger (SPÖ) u utorak na preskonferenciji. DO 2025. očekuje se rast broja stanovnika od 10 odsto, a do 2045. rast od 20 procenata. Stoga je neophodno obezbediti godišnje 50 novih odeljenja osnovnih i srednjih škola kao i dodatnih 30 grupa dece u vrtićima. Planovi su pravi izazov.

"To nije samo pitanje pronaći slobodnu površinu i izgraditi objekat, već treba misliti na budućnost grada i obezbediti moderne i funkcionalne obrazovne objekte na ključnim lokacijama", dodala je Frauenbergerova.

sandra-frauenberger.jpg
Printscreen YouTube 

"Moderne objekte bi trebalo uklopiti u postojeću arhitekturu. Naše škole, obdaništa, kampuse, karakteriše

otvorenost, prostorije za zajednički rad i kreativnost", naglasio je resorni direktor.

Tokom razvoja grad se oslanja na četiri varijante. Jedna je svakako drvena dogradnja postojećih škola, od kojih je početkom školske godine čak šest pušteno u rad. Za obnovu postojećih objekata u periodu 2008-2017. izdvojeno je 570 miliona evra. Do sada je realizovano 95 projekata, a kako navodi Frauenbergerova, paket obnove će se produžiti do 2023.

Osim toga, u Beču se realizuju i projekti izgradnje novih škola i obrazovnih kampusa u kojima su pod jednim krovom smešteni kako škola tako i vrtić. Trenutno se dva objekta ove vrste nalaze u opštini Donaustadt, dok je preostalih šest raspoređeno širom grada.