Službenici Nacionalne policije u Španiji, u zajedničkoj akciji sa Europolom, posredstvom Specijalnog tužilaštva za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala uhapsili su 17 osoba zbog džeparenja, a među osumnjičenima su i državljani BiH.

Članovi organizacije, sa sedištem u Madridu i Valensiji, više puta su provodili kriminalne radnje u Andaluziji i planirali su putovati u Pariz kako bi iskoristili prednosti Olimpijskih igara i tamo sprovodili radnje džeparenja.

Osumnjičeni, koji su bili pod višemesečnom istragom, imali su lažna dokumenta i koristili su različite identitete kako bi otežali identifikaciju.

Kriminalnu aktivnost usmeravali su i kontrolisali muškarci koji su žene prisiljavali da vrše pljačkanje.

Istraga je počela kada su agenti otkrili postojanje kriminalne organizacije čiji članovi vode poreklo iz BiH, koja je navodno bila posvećena činjenju zločina protiv imovine. Prva istraživanja su potvrdila da se radi o savršeno strukturiranoj grupi, naseljenoj u provincijama Madrida i Valensije, čiji su članovi pripadali istom porodičnom klanu.

Isto tako, agenti su potvrdili da je organizacija imala izraženu putujuću prirodu, u više navrata putujući u Andaluziju gde su provodili gore navedene kriminalne kampanje pa čak i planirajući putovati u Pariz kako bi iskoristili Olimpijske igre.

Krivična dela, uglavnom pljačkanje turista, počinile su žene iz organizacije, a njihove radnje su usjeravali i kontrolisali muškarci organizacije, prisiljavajući ih pretnjama pa čak i nasiljem da izvrše krivična dela. Neretko su muškarci i pod prisilom dovodili žene u zemlju i terali ih na krivična dela.

S druge strane, muškarci u mreži bili su odgovorni za primanje prihoda od pljački i obavljanje ekonomskih transakcija potrebnih za prenos sredstava iz Španije, uglavnom u Francusku, Bosnu i Hercegovinu i Italiju.

Isto tako, istraga je pokazala da su uhapšeni počinili i krivična dela prevare, korištenje ukradenih kreditnih kartica pa čak i pljačke uz nasilje i zastrašivanje ukoliko se žrtva opirala krađi.

Osumnjičeni su nosili lažnu dokumentaciju i koristili različite identitete kako bi otežali identifikaciju. Ono što je otežavalo posao krivičnih organima je to što niko od njih nije imao nikakva poznata ili deklarirana sredstva za život na svoje ime pa im je bilo teže "ući u trag". S obzirom na složenost istrage, uključeni su stručnjaci iz Europola, koji su pružili podršku agentima analizirajući druge moguće veze koje bi uhapšeni mogli imati u Evropi ili na međunarodnom nivou.

Akcija je okončana hapšenjem 17 osoba - zbog navodnog činjenja krivičnih dela pripadnosti kriminalnoj organizaciji, imovinskih delikata (krađa i prevara), pranja novca, falsifikovanja isprava, uzurpacije nekretnina i trgovine ljudima.

Kao rezultat pretresa, agenti su zaplijenili brojni materijal koji dokazuje istragu kriminalne radnje, kao i dva vozila visoke klase i veliku količinu podeljene gotovine - blizu 10.000 eura i deviza, odnosno kolumbijskih pezosa, švedskih kruna i Indijske rupije. Osim toga, blokirano je i 13 bankovnih računa u različitim bankama, piše Narcodiario.

Kurir.rs/Klix