BRITANSKA PROFESORKA TRAŽI DA IZAĐU I IZ NATO: Zašto bismo branili korumpiranu Crnu Goru!?
"Posle odluke da napusti Evropsku uniju, Velika Britanija treba da razmisli i o napuštanju NATO-a", rekla je britanska profesorka međunarodne politike Tara Mekormak
Prema njenim rečima, Britanci bi trebalo da se zapitaju da li žele da budu u savezu koji se obavezao da će “braniti korumpirane države poput Crne Gore.”
“Pored EU, postoji još jedna politička i vojna institucija kojoj mnoge evropske države, uključujući Britaniju, pripadaju a koja takođe vodi svoj život. Ona obavezuje države da idu u rat u ime kolektivne samoodbrane. Reč je o NATO”, piše Mekormak u članku za portal Spiked.
U članku “Napustili smo EU - zašto ne bismo i NATO”, Mekormak konstatuje da će Crna Gora postati 29. članica vojnog saveza. Međutim, dodaje da Crna Gora i Britanija nemaju mnogo toga zajedničkog.
“Crnom Gorom od 1991. upravlja Milo Đukanović, koji se prebacuje s mesta predsednika na mesto premijera. Crna Gora je dobro poznata kao tranzitni centar za oružje, drogu i druge nezakonite poslove”.
Ističe i da su premijer i njegova porodica “neviđeno” bogati i da je prošle godine, po oceni OCCRP-a, Đukanović najviše doprinio korupciji i kriminalu.
“Ovo je najnovija zemlja koju Britanija obećava da će zaštititi ako ikad bude napadnuta”, konstatuje profesorica na Univerzitetu Lester. Mekormakova je ukazala na nezadovoljstvo Rusije zbog odluke o prijemu Crne Gore u NATO. Međutim, sigurna je da članice neće morati da intervenišu kako bi je jednog dana zaštitile.
“Naravno, malo je verovatno da će Crna Gora biti napadnuta. Štaviše, Đukanović je već rasprodao većinu obale ruskim biznismenima, tako da Rusija svakako poseduje veliki deo zemlje,” ističe profesorka.
Dodaje da je teško videti kako svojim članstvom Crna Gora na bilo koji način može da doprinese jačanju evropske bezbednosti. Mekormakova ističe da se, međutim, isto pitanje može postaviti za članstvo Albanije i drugih članica.
“Koja je bezbednosna vrednost Hrvatske, Bugarske i Rumunije NATO alijansi? Da li želimo da idemo u rat za Litvanija, ili Tursku kad sledeći put (predsednik Redžep Tajip) Erdogan odluči da sruši neki ruski avion?”
Zbog toga smatra da je to pitanje potrebno pokrenuti u britanskoj javnosti.
“Neophodna nam je javna rasprava o tome na šta nas NATO tačno obavezuje i da li smatramo da Britanija treba da bude u savezu koji se obavezao da brani korumpirane države poput Crne Gore”, zaključuje se u članku.
Britanski parlament bi već tokom prvih jesenjih zasedanja trebalo da ratifikuju Protokol o pristupanju Crne Gore u NATO, najavio je sredinom maja Nik Gur, direktor za međunarodnu bezbednosnu politiku u britanskom Ministarstvu obrane. Velika Britanija je na referendumu, koji je održan 23. juna, glasala u korist napuštanja EU.
NATO je sve više destabilizujuća sila u svetu, konstatuje profesorica međunarodne politike na Univerzitetu Lester.
“To je vojni savez u potrazi za svrhom koji je ušao u veoma destruktivne 'humanitarne intervencije' i sada remilitarizuje Istočnu Evropu,” konstatuje Mekormak.
SANJAJTE VELIKE SNOVE, ČESTITAM VAM NA IZVRSNOSTI: Predsednik Vučić uručio ugovore mladim lekarima i tehničarima - Još osam doktora se vraća iz inostranstva