Evropska unija ne sme da propusti priliku da integriše Zapadni Balkan jer to nosi veliku opasnost političkog upliva trećih zemalja koje nemaju iste strateške ciljeve kao Evropska unija, što bi ostavilo naš region u zoni konflikata, a evropski kontinent činilo nedovoljno stabilnim i nejedinstvenim, kazao je predsednik Crne Gore Milo Đukanović.

Đukanović se na redovnom plenarnom zasedanju obratio poslanicima Evropskog parlamenta, na poziv predsednika te institucije, Antonija Tajanija.

"Zato je proces proširenja i punog ujedinjenja EU optimalan put i za Crnu Goru, za region i Evropu u celini. No, da li će tako biti, to svakako ne zavisi presudno od nas. Ono što mi možemo, mi ćemo i uraditi. Bilo ili ne politike proširenja, išla ona brže ili sporije, mi ćemo sa još kvalitetnijom posvećenošću nastaviti evropeizaciju crnogorskog društva. Uostalom, već smo duboko na koloseku koji podseća na jednosmeru ulicu. Mi jednostavno ne možemo u suprotnom smeru. Crna Gora i ne želi drugi izbor.", kazao je predsednik Crne Gore.

Objašnjavajući svoje kritičke govore o Evropskoj uniji, Đukanović je objasnio da je to zbog toga što smatra "da kao Evropljani imamo pravo da mislimo i govorimo o temi koja je naš zajednički interes i odgovornost".

"Dakle, da uočavamo i ono što su deformiteti evropske politike. I to ćemo svakako i dalje činiti, jer verujem da tako doprinosimo rastu podrške regionalne javnosti evropskoj budućnosti naših država. A ne stagnaciji, ili padu, kao što je sada slučaj. Ne pristajemo na to da o EU govorimo samo apologetski, kao o novoj religiji. Nego kao o našoj zajedničkoj kući, sadašnjoj ili budućoj. U najgorem slučaju, kao o najvažnijem susedu svih naš koji još nismo njene članice".

Dodao je da se susreće sa nerazumevanjem "i kod kuće, i na nekim evropskim adresama" zbog takvih izjava.

"Koje se tendenciozno, ili zbog nerazumevanja, doživljavaju evroskeptičnim. Nije reč o evroskepticizmu, naprotiv. Kako sam rekao, ideju ujedinjene Evrope smatram apsolutno superiornom, a evropski put razvoja Balkana doživljavam kao put bez alternative. Ali, očekujemo da svi prihvate da smo mi na Balkanu partneri u pregovaračkom procesu sa Evropskom unijom, a ne eksperimentalna laboratorija njene administracije. I da posao daljeg ujedinjenja Evrope u regionu možemo mnogo brže i kvalitetnije obaviti ukoliko nam je vizija kristalno jasna, a partnerstvo iskreno i oslonjeno na međusobno uvažavanje".

Đukanović je istakao da je Crna Gora "nakon istorijskog lutanja vanevropskim bespućima svoj državni brod" usmerila ka prirodnoj evropskoj luci.

"I nećemo posustati u svojoj nameri. Zapadni Balkan je takođe na prekretnici – da li će završiti svoju političku i ekonomsku tranziciju i priključiti se klubu država Evropske unije, ili će nastaviti da tavori sa međunacionalnim i međuverskim konfliktima, komplikovanim otvorenim pitanjima, zaostalošću i niskim životnim standardom, kao bomba sa odloženim dejstvom koja uvek može ugroziti evropsku bezbednost. Svi pojedinci koji su na bilo koji način politički angažovani na nacionalnom nivou, ili unutar evropskog okvira, imaju odgovornost za promišljanje bolje i sigurnije budućnosti ujedinjene Evrope na celom kontinentu, utemeljene na tradicionalnim vrednostima, protkanim duhom novoga vremena u kojem živimo. Veoma je važno da se u tom pozitivnom ozračju pripreme i dočekaju predstojeći izbori za Evropski parlament, čiji će odnos snaga u značajnoj meri trasirati put Evrope i odrediti budućnost evropskih naroda".

Đukanović je poručio i da svi mogu računati da "u maloj Crnoj Gori, koja Evropsku uniju doživljava kao svetionik kojem se približavamo, uvek imate pouzdanog partnera".

Kurir.rs/ Vijesti.me

Foto: AP