NEČUVENO! CRNOGORCI IMAJU NAJSTROŽE MERE PROTIV KORONE Milo namerno ne popušta mere, plaši se skupova i većeg bunta Srba
Apsurd: Crna Gora ima povoljnu epidemiološku situaciju, čak bolju od Slovenije, koja je proglasila kraj epidemije. Uprkos tome, čisto politički razlozi prevagnuli su da ne popusti u restrikcijama, ocenjuju sagovornici Kurira
U strahu od novog talasa bunta, crnogorske vlasti ne odustaju od primene najrigidnijih mera u Evropi u borbi protiv epidemije koronavirusa.
Iako je imala daleko najblaži udar virusa i danima ne beleži novozaražene, Crna Gora ne samo da ne kreće putem, na primer, Slovenije - prve evropske države koja je proglasila kraj epidemije, već i dalje uporno drži zabranu javnih okupljanja.
Iz čisto političkih razloga režim predsednika Mila Đukanovića drastično kasni s popuštanjem mera jer želi da spreči narodne skupove u odbrani srpskih svetinja, ocenjuju sagovornici Kurira.
Rekorderi po strogoći
Lider Demokratskog fronta Andrija Mandić nema dilemu da je narastajuće nezadovoljstvo naroda bio glavni razlog zašto je Crna Gora, iako pošteđena u pandemiji, uvela jedan od najrestriktivnijih modela ograničenja kretanja.
- Mislim da smo apsolutni rekorderi po toj strogoći. Nije bilo vanrednog stanja, ali smo imali strože mere nego u državama u kojima je ono uvedeno. Crna Gora danima nema nijednog novoobolelog, a i dalje ima jedan od najčvršćih režima ograničenja. Glavni razlog zašto ove mere nisu ukinute upravo je želja vlasti da ograničavanjem ljudskih sloboda spreči da oni koji žele, a tu mislim na Crkvu i verujuće ljude, nastave da se brane od strašnog zakona kojim režim želi da ih spreči da odbrane ugrožene svetinje SPC u Crnoj Gori - izjavio je Mandić.
Neobjašnjivo
Apsurd je, kako napominje, da je u Crnoj Gori bilo tri puta više uhapšenih zbog navodnog kršenja ograničenog kretanja nego zaraženih, a to su uglavnom bili Srbi i protivnici režima.
I politički analitičar Dušan Janjić smatra da je Crna Gora imala i zdravstvene i ekonomske razloge da liberalizuje vrlo oštre mere:
- Kao što je Slovenija to prva uradila, pre svega zbog turizma, morala je i Crna Gora. Dodatne mere, poput policijskog časa i zabrane okupljanja, direktno su stvar politike. Crnogorske vlasti uvele su autoritarne mere u koroni i neobjašnjivo je kako su zakasnile da ih ukinu. To svakako jeste reakcija vlasti na javne skupove i događaje neposredno pre pandemije, ali je i test koji pokazuje da se strogim merama ne mogu sprečiti litije i okupljanja opozicije - kaže Janjić za naš list.
Kurir.rs/ Ivana Kljajić Foto: Profimedia, AP/Risto Božović
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti