KISIĆ I VESIĆ POLOŽILI VENCE U ALEJI STRADALIH U ŠESTOAPRILSKOM BOMBARDOVANJU: Počast žrtvama i herojima koji su se časno borili
U Aleji stradalih u šestoaprilskom bombardovanju na Novom groblju danas su položeni venci žrtvama koje su nevino izgubile živote u Beogradu 6. aprila 1941. godine.
Predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, članovi boračkih udruženja i udruženja građana, kao i čelnici Grada Beograda odali su počast stradalima u bombardovanju Beograda od strane nacističke Nemačke, u kome je poginulo između 2.500 i 4.000 ljudi.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević poručila je da se danas sećamo svih koji su stradali krvavog aprilskog jutra, u kome su izgubljeni ljudski životi, uništena materijalna dobra, istorijsko i kulturno nasleđe...
"Danas odajemo počast i negujemo sećanje na žrtve i heroje koji su se hrabro borili tokom četiri ratne godine i izvojevali pobedu i slobodu za sve nas", rekla je Kisić, uz poruku da se to ne sme nikad zaboraviti ni ponoviti.
Kaže, Srbija danas baštini tekovine antifašizma i slobodarske tradicije, a vlada je u potpunosti posvećena očuvanju dostojanstvenog sećanja na sve postradale u Drugom svetskom ratu.
"Samo jaka, stabilna demokratska Srbija može biti garant slobodnog, dostojanstvenog i kvalitetnog života njenih građana, bez obzira na njihovu nacionalnu, versku ili političku pripadnost. Naša zemlja je deo demokratskog sveta, zasnovanog na principima, idealima antifašizma, ravnopravnosti i napretka", rekla je ministarka.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da je 16. april 1941. jedan je od najtužnijih događaja u istoriji glavnog grada, dodajući da je uništeno gotovo 2.000 zgrada.
"Zaustavio se razvoj grada koji se razvijao 30-ih godina prošlog veka, vraćeni smo nekoliko decenija, ako ne i čitav vek unazad. Najstrašnije su ljudske žrtve", istakao je Vesić.
On je naveo da se danas sećamo svih onih koji su izgubili živote, a koji su znali da odlaze u smrt.
Danas je prvi put venac položio i ambasador Nemačke u Srbiji Tomas Šib, a Vesić kaže da to predstavlja priznanje Nemačke i njihovo saosećanje sa žrtvama.
"To govori o tome da svi danas razumemo koliko je teška prošlost iza nas, kao i da danas u Evropi moramo da živimo zajedno, da se sećamo prošlosti i žrtava, ali i da pokušamo da sarađujemo i zajednički stvaramo Evropu u kojoj neće biti ratova", poručio je Vesić.
Kaže, obaveza svih nas je da se sećamo svake žrtve, bombardovanja, ali i da budemo zahvalni svima koji sa nama žale žrtve i izražavaju saučešće porodicama poginulih.
"Treba da razmišljamo o budućnosti u kojoj neće biti ratova i u kojoj ćemo čuvati ljudske živote i čuvati naš grad i zemlju", rekao je on.
Bombardovanjem Beograda 6. aprila 1941. godine na području Kraljevine Jugoslavije započet je Drugi svetski rat i danas se nizom manifestacija obeležava osam decenija od kako je nacistička Nemačka opustošila srpsku prestonicu.
(Kurir.rs/Tanjug)
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti