A štednja? Javnim preduzećima u Srbiji, koja su dostavila lične karte, na voznom parku pozavideli bi i najbogatiji kolekcionari

BEOGRAD - Vozni park za Ginisa.
Sedam najvećih javnih preduzeća ima više od 3.000 automobila, a najskuplji je „mercedes S600“, koji se nalazi u garaži „Pošte Srbije“, piše u ličnim kartama ovih kompanija. Svota bi bila veća kad bi se na listu dodala i njihova zavisna preduzeća, a ceo javni sektor ima mnogo više jer bi trebalo pridodati još 29 republičkih javnih preduzeća i na stotine lokalnih.

Široko

Samo centrala „Elektroprivrede Srbije“, bez deset zavisnih preduzeća, ima više od 86 putničkih automobila. Ističu se dva „audija A8“, plaćena po deset miliona dinara, jedan „audi A6“, „škode“, „opeli“, „pasati“, „golfovi“, a tu je i „tojota leksus“ od šest miliona.

„Pošta Srbije“ ima najveći vozni park - od oko 1.400 automobila, što je delom opravdano vrstom posla koji obavljaju, ali nije jasno kome je bio potreban „audi A8“ od 5,5 miliona dinara i „mercedes S600“ čija je nabavna cena bila 12 miliona dinara. Ukupno poštari imaju pet „mercedesa“ i četiri „audija“.

„Hjundai“ je omiljen u „Putevima Srbije“, pa su pazarili 22, a najskuplja je „hjundai F sonata“, od 1,8 miliona dinara. Dopada im se i „škoda“, pa su nabavili 62 komada. „Mercedes“, „micubiši“ i „tojota“ su u garažama „Srbijašuma“.

Skromno

„Srbijagas“ ima najviše „zastava“, ali se ponovio i sa 14 „škoda superb“, koje su koštale po 2,9 miliona dinara, i dva „audija A6“, vredna po 3,7 miliona. Dva „micubišija“ kupljena za 7,4 miliona dinara pomažu zaposlenima na Aerodromu „Nikola Tesla“ da obave svoj posao, kao i 19 „punta“, 33 „opela“, dve „opel insignije kozmo“ i dve „tojote“.

Milan Knežević, potpredsednik Asocijacije malih i srednjih preduzeća, kaže da su lične karte kompanija prilika da se konačno vidi šta se radi u javnim preduzećima.

- Ne mogu da verujem da se u samo sedam firmi 3.000 ljudi vozi svaki dan! Realno, oni se mogu pravdati da je to opravdano, ali ja na 130 zaposlenih imam dva automobila - kratak je Knežević.

Ministarstvo privrede je prilikom objavljivanja „ličnih karata“ saopštilo da je najveći broj - njih 24, ocenjen ocenom četiri, dok nijedna nije dobila najvišu ocenu.