Novosađani traže legalizaciju marihuane u medicinske svrhe
NOVI SAD - Nekoliko hiljada Novosađana, među kojima najviše ima mladih, ali i ljudi starijih od 60 godina, podržalo je na Fejsbuk stranici, inicijativu za legalizaciju medicinske marihuane u Srbiji. Niko od njih nije narkoman, ali se zalažu da marihuana bude zakonski legalizovana za medicinsko-farmakološku upotrebu i lečenje obolelih od raznih bolesti.
"Delotvornost ove biljke u izlečenju teških bolesti, potvrdile su brojne naučne studije, rađene od 1974. godine do danas. Nikada nije dokazano da marihuana izaziva fizičku zavisnost, a korist od njene upotrebe u izlečenju je ogromna. Želja nam je da utičemo na našu, pre svega, stručnu javnost, lekare i naučne radnike, da nas podrže u ovoj ideji, kako bismo pomogli ljudima koji su oboleli od najtežih bolesti", kaže Maja, aktivista Inicijative za legalizaciju medicinske marihuane.
Ona dodaje da medicinska marihuana može da pomogne ili dovede do izlečenja mulitple sleroze, kancera, hipertenzije, dijabetesa, depresije, epilepsije, astme, migrene, nesanice, Parkinsonove bolesti i brojnih drugih.
U Novom Sadu je sve više onih koji su počeli da koriste medicinsku marihuanu, kako bi pomogli sebi u izlečenju. Jedan od njih je Saša D., kome je 2004. godine dijagnostikovana multipla skleroza, a prethodne dve godine, umesto antidepresiva, koristi kanabis.
"Od lekova za smirenje i spavanje, koje su mi prepisali lekari, a koje sam koristio u prvih nekoliko godina, nisam se osećao bolje. Bio sam nepokretan, a od te terapije se nisam bolje osećao. Više nisam znao kako da sebi pomognem i počeo sam da koristim kanabis i antidepresive više ne pijem", kaže Saša, dodajući da marihuanu teško nabavlja i to, ilegalno, ali da mu drugari poklanjaju, jer znaju da je koristi kao lek.
Aktivisti Inicijative žele da upotreba kanabisa bude dekriminalizovana, te da, kako kažu, nikako ne može biti svrstana u red sa opijatima koji izazivaju fizičku zavisnost.
"Verujemo da će stari zakon po kojem se posedovanje veće količine kanabisa kažnjava kao silovanje, mora promeniti po ugledu na moderne države, budući da se ovde ne radi samo o građanskoj slobodi izbora, već i o pravu na najbolje moguće lečenje", kaže Maja.
Pokretači Inicijative za legalizaciju medicinske marihuane registrovali su istoimeno udruženje i napisali radnu verziju statuta, a ove nedelje očekuju odgovor Agencije za privredne registre.
Udruženje je oformilo pravni tim, koji će, po uzoru na zakone svetskih zemalja, napisati predlog zakona za legalizaciju medicinske marihuane. Potom će biti otvorena javna rasprava o ovom zakonu.
Proizvodnja marihuane krivično delo
Posedovanje, proizvodnja i promet marihuane smatra se krivičnim delom prema postojećoj zakonskoj regulativi. Bilo kakva promena morala bi biti podržana i opravdana od strane stručne javnosti. Ministarstvo zdravlja svoje stavove o stručnim pitanjima, pa i o eventualnoj legalizaciji marihuane u medicinske svrhe, zauzima na osnovu relevantnih stručnih stavova", piše u saopštenju Ministarstva zdravlja.
SUTRA SE OTVARA 54,5 KM BRZE SAOBRAĆAJNICE KOJA SPAJA MAČVU I PODRINJE, ŠABAC I LOZNICU Predsednik Vučić: Bez velikih snova nema ni velikih dela