Nema više bubanja napamet!
BEOGRAD - Nova strategija razvoja obrazovanja do 2020. godine u Srbiji predvidela je niz novina.
"Da bismo to ostvarili, imaćemo nastavu koja u velikoj meri praktikuje jezik i komunikaciju na tom jeziku u toku školovanja. Tako je i za sve druge oblasti", naveo je Ivić.
Staru naviku da odmah posle časova žure kući nastavnici će morati da zaborave.
Zaposleni u školama kažu da su promene nužne, ali i da će i oni koji su navikli na nerad negodovati.
Brojne novine biće i u visokom obrazovanju. Studenti će, prema uspehu, biti svrstani u tri grupe. Najbolji iz siromašnijih porodica studiraće o trošku države, a za sufinansirajuće i samofinansirajuće obezbeđene su posebne pogodnosti.
"Imaju pristup podizanju kredita koji je znatno povoljniji nego što su standardni krediti u ovoj zemlji. Za svaki posao, pa i za studiranje, mora se preuzeti odgovornost", kaže koordinator Strategije obrazovanja Vlastimir Matejić.
Vera Dondur: Više mladih na tehničkim fakultetima
Tehnološki napredak može da se očekuje ako jača korpus inženjerskih kadrova, rekla je Vera Dondur, član radne grupe za izradu strategije, čiji je nacrt objavljen na sajtu Ministarstva prosvete i nauke.
Kako je Dondureva rekla za RTS, strategija se u pogledu zapošljavanja mladih, oslanja na razvoj društva u celini, na segment industrijskog razvoja.
Prema njenim rečima, često pod zapošljavanjem očekujemo samo zapošljavanje u javnom sektoru, što, kako kaže, nijedna zemlja ne može da izdrži.
Ona je navela da strategija ne može da da rezultate odmah, ali daje smernice kojima treba ići, pa će neki elementi već naredne godine biti ugrađeni u pojedine segmente obrazovanja.
"BIĆE TO NAJŽEŠĆA BORBA PROTIV KORUPCIJE, STUDENTIMA NE ZAMERAM NIŠTA" Predsednik Vučić: Izborićemo se za normalnu Srbiju, prelazne vlade neće biti