Oprostiti nikada ne znači zaboraviti, ali mi smo kroz svoju istoriju umeli da se u ime nekih interesa, koji su bili svačiji samo ne srpski, lako odreknemo i gotovo zaboravimo svoje žrtve, rekao je šef države
NIKOLIĆ NA PARASTOSU ŽRTVAMA OLUJE: Srbi spremni na oprost i pomirenje Autor: Tanjug Zoran Žestić, Tanjug Oksana Toskić

FRUŠKA GORA - Predsednik Srbije Tomislav Nikolić danas je na Banstolu, na Fruškoj gori prisustvovao parastosu žrtvama akcije "Oluja" i osveštanju krsta buduće crkve brvnare i tom prilikom poručio da su Srbija i Srbi spremni na oprost i pomirenje ali, kako je rekao, ne zavisi sve samo od nas.

"Naši obrazi su čisti, a naš hleb je spreman da ode tamo odakle je dolazilo kamenje koje su potezali na nas", rekao je predsednik Nikolić obraćajući se građanima prognanim u akciji "Oluja" pre 20 godina iz Hrvatske, koji su svoje utočište našli u ovom vikend naselju na Fruškoj gori.

Oprostiti nikada ne znači zaboraviti, ali mi smo kroz svoju istoriju umeli da se u ime nekih interesa, koji su bili svačiji samo ne srpski, lako odreknemo i gotovo zaboravimo svoje žrtve, rekao je Nikolić posle parastosa koji je za žrtve "Oluje" služio episkop sremski Vasilije.

Predsednik Srbije je istakao da se veličina i snaga jednog naroda ne meri brojem ubijenih i zauvek proteranih, slabih i nezaštićenih i dodao da na obrazima onih koji su počinili zločine uvek " ostaje utisnut pečat zlikovca". " Deo hrvatskog naroda, onaj deo koji i sada kroji sudbinu svoje države i određuje njen odnos sa svojim srpskim narodom mora da živi sa tim", rekao je Nikolić, podsetivši na neizbrisivu sliku kolone od 250.000 hrvatskih građana srpske nacionalnosti koji su, kako je rekao, "osim golog života i porodičnih fotografija nosili još samo beskrajnu tugu u koloni stida onih koji ih proteruju".

Vaša ognjišta, dodao je on, "bezumnici su pretvorili u oganj, a vaše stradanje i patnju slave kao svoju pobedu i dan kada su obnovili državu, koja im je ostala od Pavelića, a bila priznata jedino od Hitlera". Parastos žrtvama akcije "Oluja" i osveštanje krsta buduće crkvice Blage Marije molitveno je predvodio vladika Vasilije uz sasluženje karlovačkih sveštenika. Obraćajući se vernicima, vladika je istakao da će, kako je rekao, na ovom parčetu zemlje iznići crkvica "u spomen svih onih koji su mučeni, ubijani i stradali na putu istine i svoje slobode, bežeći od neprijatelja". Vladika je rekao da su mnogobrojni Srbi prognani iz Hrvatske sa svojih ognjišta i od svojih svetinja i grobalja, našli svoje stanište i ognjište u zemlji Srbiji koja je "uvek tu kao majka da na svoja pleća primi svoju decu". Episkop Vasilije je rekao da će ova crkva biti posvećena Blagoj Mariji i svima onima koji su svoje živote dali na putu spasenja i porucio svima nama da se ne delimo i da živimo složno i u miru. Vladika Vasilije je rekao da je predsednik Nikolić jedan od ktitora ove svetinje koja se gradi u naselju Kraljev breg nedaleko od Čortanovaca.

Studenti negoduju zbog proslave "Oluje"

Predstavnici studenata Beogradskog univerziteta okupili su se danas ispred ambasade Hrvatske kako bi akcijom "Studenti pamte" izrazili negodovanje zbog proslave "Oluje" u Hrvatskoj. "Poenta akcije nije širenje mržnje između dva naroda ili neke diplomatske netrpeljivosti nego odgovor studenata i uopšte javnog mnjenja na proslavu i vojnu paradu povodom 20-godišnjice 'Oluje' u Zagrebu i koncertom njihovih eminentnih umetnika", rekao je novinarima predstavnik studenata Univerziteta u Beogradu Andrej Zorić.

oluja-parastos-crkva-svetog-marka.jpg
Tanjug Oksana Toskić 

Napominjujući da poštuje sve države u regionu, on je rekao da je sramno da jedna država, kakva god bila, slavi zločin jer se samim tim "krvnici predstavljaju herojima". "Mi kao budući akademici ovde stojimo, branimo dostojanstvo srpskog naroda i sećamo se svih onih stradalih u prošlom veku", rekao je Zorić ističući da ideja 'Oluje' kao da ne jenjava, već se nastavlja uništenjem svega što je srpsko. Kako je naveo, predstavnici studenata napisali su pismo u kojem izražavaju negodovanje zbog proslave "Oluje" u Hrvatskoj koje su želeli danas da predaju ambasadoru Hrvatske u Srbiji Gordanu Markotiću.

"Mi smo hteli da predamo u ambasadu Hrvatske pismo, ali niko se nije udostojio da nas primi. To je po nasem mišljenju nastavak nebrige za dobre odnose dve države", ocenio je Zorić. On je dodao da će akcija "Studenti pamte" biti nastavljena i sutra, kada će kao pomen ubijenim i proteranim žrtvama akcije "Oluja" biti organizovana šetnja od Studentskog trga do ambasade Hrvatske. "Pozivam sve da dođu sutra u 19 sati na Studentski trg i da dostojanstveno i mirno prošetamo i obeležimo jedan veoma crni datum u našoj istoriji", zaključio je Zorić.