Uvreženo je shvatanje da petak predstavlja loš dan jer simbolizuje kraj nečega, dok je ponedeljak početak

BEOGRAD - Danas je petak trinaesti, dan koji mnogi smatraju baksuznim, pa tako sve obaveze koje imaju odlažu za neki drugi datum.

Primio se kod Srba

Dok naučnici imaju podeljena mišljenja odakle potiče ovo verovanje, gubici svetske privrede zbog izostanka sa posla ili nedonošenja poslovnih odluka ovog dana mere se stotinama, pa čak i milijardama dolara.
- Strah od petka trinaestog je relativno novijeg datuma. Smatra se da je u evropsku tradiciju ušao tek u 19. veku. Naša zemlja bila je plodno tlo za ovo sujeverje jer su verovanja zasnovana na magiji deo naše tradicije - kaže etnolog Bojan Jovanović:
- Uvreženo je shvatanje da petak predstavlja loš dan jer simbolizuje kraj nečega, dok je ponedeljak početak. Sa druge strane, broj 13 je baksuzan jer dolazi posle broja 12, koji je u više tradicija opisan kao idealan broj.

Isus razapet u petak

Baksuzluk petka trinaestog dovodi se i u vezu sa templarima. Na taj dan 1307. godine kralj Filip od Francuske zabranio je delovanje reda templara i oteo im svu imovinu. Mnoge od njih je mučio i poubijao pod optužbom za jeres. Takođe, veruje se da je Isus razapet u petak, kao i da je, upravo 13. gost - Juda, na poslednjoj večeri, izdao Isusa. Ovog datuma plašile su se i mnoge javne ličnosti, a među njima bio je i američki predsednik Frenklin Ruzvelt.

(R. K.)