ODLUKE SABORA SPC: Rasprava o Darvinu je besmislena, Tesli je mesto u Hramu Svetog Save
BEOGRAD - Sinod Srpske pravosavne crkve (SPC) saopštio je da je na Saboru razmotrio "izlišan i u suštini besmislen problem", odnosno uplitanje grupe nastavnika i asistenata Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta u javnu raspravu o Darvinovoj teoriji evolucije, što je u medijima horski proglašeno za podršku darvinizmu u njegovom najgorem izdanju.
U saopštenju se navodi da je to poslužilo za posredno osporavanje bogootkrivene istine o Bogu kao Tvorcu sveta i biblijske povesti o stvaranju.Potpisnici toga teksta su se obratili Saboru sa ispovedanjem autentične hrišćanske vere u Boga Tvorca, zdravi i pravi kreacionizam. Sabor je to prihvatio, ali sa napomenom da nam čitava ta rasprava, bez obzira na njihove namere i zamisli, uopšte nije bila potrebna, navodi se u saopštenju Sinoda SPC.
Sabor smatra, kao što je i ranije smatrao, da zemnim ostacima srpskog i svetskog velikana Nikole Tesle nikako nije mesto među muzejskim eksponatima, ta činjenica predstavlja jedinstven presedan i vaseljensku sramotu, nego u grobnici, i to u Hramu Svetog Save na Vračaru ili, alternativno, na platou ispred njega, dodaje se u saopštenju.
Sinod SPC smatra da je najvažnija saborska odluka o ustanovljavanju novih praznika u kalendaru SPC i jednoglasno je odlučeno da se pribroji ili kanonizuje patrijarh pećki Pajsija Janjevca arhimandrit Stefan Jovanović, mitropolit skopski Vikentije i iguman Vladimir (Protić).Spomen na "zverski pobijene stradalnike pivske" kao mučenike obeležavaće se 25. maja odnosno 7. juna i stradalnike veličke i gornjepolimske, takođe kao mučenike i monah Jakov.
Sabor je prihvatio izveštaj o radu Kritskog sabora, odnosno Svetog i Velikog Sabora, održanog u junu prošle godine.Sabor je, takođe, uputio pismo podrške i molitvene solidarnosti patrijarhu moskovskom i sve Rusije Kirilu povodom diskriminacije i obespravljenosti kojoj su izloženi episkopi, sveštenstvo, monaštvo i vernici najveće i jedine kanonske Crkve u Ukrajini, autonomne Ukrajinske Pravoslavne Crkve u sastavu Ruske Pravoslavne Crkve.Kao i svake godine, Sabor je posvetio dužnu pažnju crkvenoj prosveti i školstvu. Donete su odluke koje imaju za cilj poboljšanje duhovnih i materijalnih uslova života i rada u Bogoslovijama, a posebno na Bogoslovskom fakultetu Srpske Pravoslavne Crkve u Libertivilu kod Čikaga.
Analizirane su i opšte prilike u eparhijama Srpske Pravoslavne Crkve u Zapadnoj Evropi, Americi i Australiji.Doneta je i odluka o premeštanju sedišta Eparhije istočnoameričke iz Vorena, Nju Džersi, u Park Hils, Jonkers, Njujork.Doneta je odluka da se pri Svetom Sinodu osnuju Odeljenje za brigu o svetinji braka i porodice, Odeljenje za bioetiku i Odeljenje za praćenje razbijačke delatnosti jeretičkih organizacija, sekti i nekanonskih grupacija.Sabor podržava izgradnju Memorijalnog centra na Starom Sajmištu kao trajnog spomen-obeležja srpskim žrtvama u 20.veku, kao i žrtvama Jevreja, Roma i svih ostalih naroda koji su sa srpskim narodom podelili njegovu gorku sudbinu u tome tragičnom stoleću.
Sabor se pozabavio i pitanjem crkvenopravnog (kanonskog) statusa pravoslavnih vojnih sveštenika u Vojsci Srbije. Odobreno je Eparhiji raško-prizrenskoj da, pored svog istorijskog sedišta u Prizrenu, može ustanoviti, iz praktičnih razloga, i administrativno sedište u Novom Pazaru.Saslušan je, sa blagodarnošću Bogu i sa molitvenim strahopoštovanjem, izveštaj o nedavnom pronalaženju moštiju svetoga vladike Mardarija u stanju potpune očuvanosti i netruležnosti, što je znak da ga je Gospod proslavio na izuzetan način.Prihvaćen je i izveštaj o toku obnove Hrama Svetoga Save u Njujorku, navodi se u saopštenju.
Sabor je konstatovao da su sveštenici i vernici SPC u toku ovog izveštajnog perioda uložili veliki trud na sakupljanju sredstava u dobrotvorne svrhe i za ublažavanje tegoba postradalog naroda.Sabor je odlučio da Gorana Mirkovića, takozvanog horepiskopa hvostanskog i barajevskog, u stvari svrgnutog jeromonaha Nauma, trajno isključi iz crkvene zajednice. Sabor je sa velikom žalošću konstatovao da Rumunska Pravoslavna Crkva, ne samo što nastavlja sa svojim antikanonskim upadima u jurisdikciju SPC, nego ih još i intezivira i proširuje na čitavu srpsku kanonsku teritoriju. Ukoliko ona sa tom krajnje nebratoljubivom praksom ne prestane u najskorijoj budućnosti, Sinod će biti primoran da načini mučan, ali jedini mogući korak – da prekine liturgijsko i kanonsko opštenje sa tom Crkvom.
Sabor je odlikovao patrijarha Irineja ordenom Svetog Jovana Vladimira, a episkopa šabačkog Lavrentija, povodom 50-godišnjice njegove arhijerejske službe, ordenom Svetog Save prvoga stepena. Za mitropolita dabrobosanskog izabran je dosadašnji episkop zvorničko-tuzlanski Hrizostom, za episkopa zvorničko-tuzlanskog dosadašnji episkop dalmatinski Fotije, za episkopa dalmatinskog arhimandrit Nikodim, dosadašnji nastojatelj manastira Krke, za episkopa mileševskog dosadašnji episkop bihaćko-petrovački Atanasije. Za episkopa bihaćko-petrovačkog izabran je dosadašnji episkop frankfurtski i sve Nemačke Sergije i za episkopa niškog dosadašnji vikarni episkop toplički Arsenije, dok je za administratora eparhije frankfurtske i sve Nemačke izabran episkop austrijsko-švajcarski Andrej.
U Sinodu je prestao mandat episkopima bačkom Irineju i raško-prizrenskom Teodosiju, koji ostaju članovi zamenici, a za nove članove izabrani su mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije i episkop valjevski Milutin, navodi se u saopštenju.
(Foto: SPC)
POGLEDAJTE BONUS VIDEO:
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore