SINIŠA MALI: Srbija ne sme da propusti četvrtu industrijsku revoluciju!
Progres Uvođenje 5G mreže krenuće početkom naredne godine i u našoj zemlji će se sve više pričati ne samo o digitalizaciji već i o veštačkoj inteligenciji i robotici, istakao je ministar finansija
Srbija ne sme propustiti četvrtu industrijsku revoluciju i zato je važno uvođenje 5G mreže, što će krenuti već početkom naredne godine, rekao je ministar finansija Siniša Mali otvarajući konferenciju „Digitalno bankarstvo“, koja je u organizaciji „Adrija medija grupe“ održana juče u hotelu „Falkenštajner“ u Beogradu, a čiji je cilj bio da se otvorenom diskusijom u dva panela predstave sve novine koje donosi digitalizacija u bankarskom sektoru.
Mali je dodao da je država kao prioritet odredila digitalizaciju, e-upravu i da što više usluga bude onlajn i najavio da će se u našoj zemlji sve više pričati ne samo o digitalizaciji već i o veštačkoj inteligenciji, robotici...
- Preko interneta sada mogu da se dobiju uverenja da je plaćen porez, uvedeno je onlajn plaćanje poreza na imovinu, završen je Data centar u Beogradu. Uskoro će početi i gradnja novog data centra u Kragujevcu. Ove godine biće uloženo 100 miliona evra u razvoj naučno-tehnoloških parkova, razvoj naučno-istraživačkih centara i data centre. Sve će to podstaći razvoj naše ekonomije - rekao je Mali.
Prodaja banaka
Ministar Mali je istakao da se država polako povlači iz bankarskog sektora, kao i da će u vlasništvu države ostati samo Poštanska štedionica.
- Mi smo pre samo desetak dana završili i formalno i prodaju manjinskog udela u Jubmes banci, a u toku je i priprema za privatizaciju Komercijalne banke i očekujemo najkasnije početkom juna javni poziv za pronalaženje strateškog partnera - rekao je Mali i dodao da je bankarski sistem potpuno stabilan i da predstavlja osnov za rast realne ekonomije i za brži privredni rast.
Ministar Mali je istakao da je u toku proces konsolidacije našeg bankarskog sektora, pošto manje banke nestaju i stvaraju se veće banke. Živimo u digitalnoj eri, kad građani i klijenti žele što brže da dobiju uslugu, kao i da ona bude što kvalitetnija. To su danas zajednički izazovi i za banke i državu. Zato su prioriteti digitalizacija i podizanje kvaliteta usluga - istakao je Mali i naglasio da će na tržištu pobediti ona banka koja ima bolji IT sistem, bolje usluge i više korisnika.
Viceguvernerka Narodne banke Srbije Dragana Stanić istakla je da uzeti kredit onlajn, prebaciti sredstva mobilnim telefonom za manje od dve sekunde, imati celu banku na telefonu i drugo nije nešto o čemu govorimo samo kao o „skandinavskim čudima“ već ubrzano postaje realnost i u Srbiji.
- Guvernerka Jorgovanka Tabaković odredila je digitalizaciju kao jedan od prioriteta, kao način da dođemo do efikasnijih, jeftinijih i korisnicima prilagođenijih finansijskih usluga. Od samih bankara može se čuti da su zadovoljni što naša centralna banka gura finansijsku industriju i promene u tom sektoru napred - rekla je Stanićeva.
Veća konkurencija
Stanićeva je istakla da se fundamentalno menjaju finansijski procesi, kako se upravlja podacima.
- Povećava se konkurencija u bankarskom sektoru u vidu fintekova, povećava se efikasnost i sve to ima ogromne posledice. Sve više se koriste klaudi, big data, veštačka inteligencija, biometrijska verifikacija, digitalni identitet, robo savetnici, što sve nepovratno menja svet - rekla je Stanićeva i istakla da je NBS prva institucija koja je uvela neobaveznost upotrebe pečata i među prvima u Evropi uredila utvrđivanje identiteta fizičkog lica putem video-veze u realnom vremenu.
- Omogućeno je i zaključivanje onlajn ugovora s bankama i drugim finansijskim institucijama, a stvorene su pretpostavke da se identifikacija klijenata vrši bez potrebe njegovog odlaska u prostorije banke - naglasila je Stanićeva.
Kurir / Slavica Tomčić, Foto: Nemanja Nikolić
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore