POVOLJNI USLOVI: Komisije odlučuju ko će dobiti subvencije za stolariju, procenu građani neće plaćati
Država pokriva 50 odsto cene zamene prozora i vrata, a prema potrebi će
moći da se prijavi i izolacija na fasadama, krovovima, kotlovima, kao i izmena
grejnih sistema
Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo je u četvrtak javni poziv za lokalne samouprave za finansiranje projekata energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova. Rok za prijavu je 21. maj, nakon čega će u junu započeti prijavljivanje građana za subvencije.
Izdvojeno je 54 miliona dinara, a maksimalan iznos za jednu lokalnu samoupravu je 10 miliona. Pravo na pomoć će imati tri miliona domaćinstava, a u planu su dva modela za prijavu. Prvi model podrazumeva da za zamenu stolarije i individualnih ložišta 50 odsto sredstava obezbedi država, a ostatak da finansira samo domaćinstvo, odnosno građani. Drugi model još nije definisan, ali se pretpostavlja da će on omogućiti građanima da uzmu kredit i da na taj način pokriju svojih 50 odsto. Što se kriterijuma za dodelu pomoći tiče, prvi i jedini kriterijum je energetski pasoš, to jest sertifikat kojim se proveravaju energetska svojstva i efikasnost objekta, a sam fokus bi bio na objektima koji se kotiraju niže na stepenicima energetske efikasnosti.
Kuriru su se javljali mnogi čitaoci, a na neka od njihovih najčešćih pitanja odgovore smo potražili u Ministarstvu rudarstva i energetike.
1. Šta su tačni uslovi za dobijanje subvencije?
- Trenutno je u proceduri donošenje novog pravilnika o uslovima za raspodelu i korišćenje sredstava Budžetskog fonda za unapređenje energetske efikasnosti Republike Srbije kojim će procedura dodele sredstava građanima u 2021. godini biti potpuno uređena.
2. Kome i kako se podnosi prijava i šta treba da sadrži?
- Lokalne samouprave će raspisivati javne pozive za izvođače radova i javne pozive za prijave građana. Kriterijume po kojima će građani dobijati sredstva, kao i visinu sredstava određivaće komisije koje formiraju jedinice lokalne samouprave izlaskom na teren i utvrđivanjem stanja.
3. Na koji način se vrši procena, ko je vrši, da li se plaća i ko bi snosio troškove procene?
- Procenu će vršiti komisije koje će formirati jedinice lokalne samouprave. Procene se neće naplaćivati.
4. Koji je maksimalan iznos sredstava koji se može dobiti?
- Svako domaćinstvo dobija sredstva u skladu s procenom, odnosno kvadraturom stana. Iznos subvencija nije tačno preciziran. Zavisi isključivo od veličine prostora, kao i prijave subvencije, u smislu da li se neko prijavio samo za zamenu prozora i vrata ili se prijava odnosi i na zamenu kotlova, fasade i slično.
5. Šta je sa stanovima koji imaju više od 60 kvadrata, pošto je u medijima pisalo da se za stan od 60 kvadrata dobija do 750 evra?
- Subvencije se odnose i na stanove koji imaju više od 60 kvadrata. Nema ograničenja što se tiče kvadrature.
6. Koja je razlika u finansiranju stambenog objekta, kuće i stana?
- Razlika između finansiranja projekata energetske efikasnosti za stambenu zgradu i porodičnu kuću ili stan jeste da se ugovor o finansiranju stambene zgrade potpisuje sa stambenom zajednicom kao pravnim licem, a u slučaju kuće ili stana s vlasnikom. Kada je reč o stambenim zgradama, biće neophodna obavezujuća odluka stambene zajednice da se svi stanovi urede zamenom stolarije, a ceo objekat izoluje.
7. Koje sve sanacije potpadaju pod subvenciju?
- Osim zamene prozora i vrata, građani će prema potrebi moći da se prijave i za izolaciju na fasadama, krovovima, kotlovima, kao i za izmene grejnih sistema. Podnosiće se jedna prijava, jer je cilj da imamo što jednostavnije procedure za građane. U fazi smo razmatranja mogućnosti s jedinicama lokalnih samouprava i za elektronsku prijavu.
Sanja Marković
"INTERES ZA VRAĆANJE U SRBIJU SVE VEĆI" Predsednik Vučić: Oko Božića plan za povratak ljudi iz dijaspore