Prošle godine bilo je oko dve i po hiljade prosvetnih radnika bez pune norme, a cifra za ovu školsku godinu znaće se narednih dana

BEOGRAD - U školama u Srbiji u toku je sastavljanje spiskova nastavnika i učitelja koji će u novoj školskoj godini biti višak, odnosno neće imati punu normu časova. Razlog su smanjenje broja đaka i neracionalno zapošljavanje prethodnih godina. Prošle godine bilo je oko dve i po hiljade prosvetnih radnika bez pune norme, a cifra za ovu školsku godinu znaće se narednih dana.

Dok su se đaci u junu borili sa ocenama i prijemnim ispitima, njihovi nastavnici i direktori borili su se sa normama. Deo prosvetnih radnika koji je u matičnim školama proglašen viškom, neće ostati bez posla, već će ti nastavnici biti raspoređeni po drugim školama u istoj opštini. U Ministarstvu prosvete kažu da to nije jedino rešenje.

Zoran Kostić iz Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kaže da postoji odliv u penziju pa se njihova mesta dopunjavaju, a rešenje je projekat druge šanse, prenosi RTS.

"Prošle godine imali smo 37 škola u drugoj šansi pa smo onda dopunili normu sa ljudima koji su bili tehnološki višak", kaže Kostić. Prema njegovim rečima, ove godine treba da se "ubaci" još 40 škola.

U Sindikatu radnika u prosveti smatraju da višak nastavnika i učitelja nastaje zbog povećanja broja đaka po odeljenju.

Slobodan Brajković iz Sndikat radnika u prosveti kaže da bi trebalo da se na neki način smanji broj učenika po odeljenju i na taj način će i efikasnost nastave da bude bolja, a i ljudi koji su dobili manji broj časova na neki način dobiće svoju normu.

"Opravdanje za ovo jeste jer efikasnost nastave sa 30 učenika u odelenju i sa povećanim brojem časova sa 25 na 29 i 31 uopšte nije moguć", kaže Brajković.

U poslednjih 12 godina broj đaka u Srbiji smanjen je za gotovo 200 hiljada. Manjak učenika stvara višak nastavnika, ali to nije jedini razlog. Predstavnici Ministarstva prosvete kažu da se plaća ceh i neracionalnom zapošljavanju u prethodnim godinama.

"Vi morate da znate da su primani na jednu normu po tri čoveka i tu je došlo do tog velikog broja zaposlenih, umesto da se primi jedan biolog ili jedan matematičar primano je trojica po 30 posto", objasnio je Kostić.

Socijalni program za prosvetne radnike koji su blizu penzije jedno je od rešenja za smanjenje viška nastavnika i učitelja, kažu u Uniji sindikata prosvetnih radnika.

Pored toga, smatraju da bi i uvodjenje obaveznog srednjeg obrazovanja smanjilo višak prosvetnih radnika. Objašnjavaju da sedam do 10 hiljada đaka koji završe osnovnu, ne upiše srednju školu, što i jedan broj profesora ostavlja bez posla.