BESKORISNA SI! NE MOŽEŠ TO DA OBUČEŠ! Žene, ako ste barem jednom čule neku od ovih rečenica, MORATE DA ZNATE ŠTA STE DOŽIVELE
Psihičko nasilje nije samo jedna rasprava. Ono se dešava duži vremenski period tokom kojeg nasilnik kontroliše ženu i urušava njeno samopouzdanje, mentalno zdravlje i proizvodi osećaj straha i nesigurnosti.
Žene ne znaju da voze.
Nisi čak ni lepa.
Ne možeš to da obučeš.
Što plačeš kao neka žena?
Ma pusti, žene.
Nikad nisam želeo ćerku.
Moraš da smršaš ili nikad nećeš naći dečka.
Beskorisna si.
Svaka žena koja je barem jednom u životu čula ovu rečenicu od strane muškarca, možda nije bila svesna da ima posla sa zlostavljačem, i da svaka od ovih fraza, ali i mnogih sličnih, predstavljaju psihičko nasilje.
Jer, zlostavljanje nije uvek fizičko! Ono često ne ostavlja vidljive tragove, ali to ne znači da ih nema.
Ostavljaju tragove na psihu žene, i duboke tragove na duši.
Ranije istraživanje UN WOMAN koje je sprovedeno na ženama sa seoskog područja, pokazalo da su žene u okviru porodice najviše izložene psihičkom nasilju (78 odsto), slede pretnje fizičkim nasiljem (54 odsto), fizičko nasilje (51 odsto), ekonomsko nasilje (49 odsto) te seksualno nasilje (skoro 28 odsto).
Važno je znati da se psihičko nasilje odnosi na oblike zlostavljanja s ciljem zadobijanja moći i kontrole nad žrtvom i potpuno je razarajuće za psihičko zdravlje i ličnost. Obuhvata različite zabrane, omalovažavanje, izolaciju, marginaliziranje problema, pretnje žrtvi ili njoj dragoj osobi, uvrede, potcenjivanje, ucene, kontrolu kretanja i sl. U osnovi psihičkog nasilja je verbalno zlostavljanje. Nasilnik konstantno kritikuje ili vrši negativno “etiketiranje” osobe.
Psihičko nasilje nije samo jedna rasprava.
Ono se dešava duži vremenski period tokom kojeg nasilnik kontroliše ženu i urušava njeno samopouzdanje, mentalno zdravlje i proizvodi osećaj straha i nesigurnosti.
Prisutna je sklonost nasilnika da se pretvara kao da se ništa nije dogodilo ili čak da okrivljava žrtvu, što je veoma često za emocionalno i psihičko nasilje. U žrtvi se proizvodi osjećaj zbunjenosti i dovodi do toga da žena počinje da sumnja u sebe i ono što joj se dešava. Često prođe dosta vremena dok žene ne shvate da je ovakvo ponašanje nasilnika namerno i smišljeno.
Ako trpite nasilje ili znate nekog ko trpi nasilje, pozovite SOS telefon 0800 35 00 36
Kurir.rs / S. T.
"SRBIJU I NJEN RAZVOJ NE SMEMO DA ZAUSTAVIMO" Oglasio se Vučić i poslao snažnu poruku: "Daću sve od sebe u naredne dve godine..." (VIDEO)